با جالانتی آشنا شویم...

جالا نتی

جالانتی چیست؟


در تعالیم یوگا و در بخش کریا ها( پاک کننده ها)، روشی به نام جالانتی وجود دارد که به معنی شستشو با آب می باشد. جالانتی یکی از مهمترین شات کارما ها( شات کریا ها) است. شات کریاها تکنیک های تمیز کننده بدن در سیستم یوگا هستند. بیشتر بیماری های مرتبط با بینی و گلو را تجمع آلودگی ها در مجاری بینی به وجود می آورد. جالانتی کمک می کند تا تمامی اضافات و ترشحات از مجاری بینی خارج شوند؛ سینوسها تمیز شده و تنفس بهبود یابد. وقتی که جالانتی به طور منظم انجام می شود، در بهبود بعضی از امراض تنفسی مثل آسم و برونشیت بسیار موثر است؛ همچنین جالا نتی از بروز میگرن جلوگیری می کند. انجام این کریا تنشهای ماهیچه های صورت را از بین می برد، اعصاب صورت را آرام می کند و ظاهری شاداب و زنده را به ارمغان می آورد. احساس تازگی بعد از انجام جالانتی، به شما کمک می کند تا در زمان احساس استرس و افسردگی بتوانید از این کریا کمک بگیرید.

 

وسایل مورد نیاز برای انجام جالانتی: 1. قوری نتی: این قوری با قوری های معمولی تفاوت دارد. لوله این قوری مستقیم و سر آن مدور است تا به خوبی در سوراخ بینی جا بگیرد. قوری فاقد دسته است تا در سر انگشتان دست قرار گیرد و به راحتی در دست چرخش داشته باشد. 2. آب که با نمک مخلوط شده است: حرارت آب و غلظت نمک آن باید معادل با حرارت بدن و شوری اشک چشم باشد. معمولا غلظت 9 در هزار مناسب می باشد.

 

روش انجام تمرین: در حالت ایستاده سر و شانه ها را کمی به جلو خم کنید. سپس نوک قوری را داخل یک مجرای بینی قرار دهید. مایل کردن سر کمک می کند تا آب از مجرای دیگر بینی خارج شود. در این مدت تنفس از دهان انجام می شود. سعی میکنیم تا آب وارد حلق و گلو نشود. دفعات نخست انجام جالانتی ممکن است با احساس خارش و سوزش در مجرای بینی، در زمان ورود آب، همراه شود؛ چشمها پر از اشک شوند؛ عطسه ایجاد شود و غیره. ولی این حالت ها کم کم از بین می روند.

 

انجام تمریناتی با بازدم های اصولی بعد از شستشو بسیار مهم است تا مجرای بینی به خوبی خشک شود و تمامی آب نمک خارج شود.

 

توصیه می شود که جالانتی را با حضور مربی با تجربه و تحت نظر وی فراگیرید و سپس آن را در منزل انجام دهید. چراکه روش صحیح انجام این کریا و تمرینات همراه با بازدم بعد از آن، از اهمیت زیادی برخوردارند.

 

گردآورنده: مژگان رامین پور