کم آبی بدن

یک نوشیدنی ورزشی مفید که به راحتی در منزل قابل تهیه است...

شاید از ورزش در محیط بیرون منزل یا انجام تمرینات یوگای شدید در گرمای تابستان لذت ببریم، اما اگر بیشتر از آنچیزی که مایعات مصرف می کنیم،  آن را از دست بدهیم، دچار کمبود آب بدن می شویم. علامت های این کمبود آب، به صورت دهان خشک و چسبناک یا ادراری که از مواقع معمول تیره تر است، قابل مشاهده است.  همچنین کم شدن آب بدن ممکن است باعث علامات ناخوشایندی مثل گیجی، انقباض عضلات، تهوع یا تپش قلب شود که اگر اقدام موثری در جهت رفع آنها صورت نگیرد، می توانند خطرناک باشند.

 

در حالیکه آب خالص تقریبا همه آنچیزیست که ما نیاز داریم، گاهی اوقات عاقلانه این است که نوشیدنی خود را، مخصوصا در گرما، قویتر کنیم. نوشیدنی های ورزشی نقشی دوگانه دارند، شما را با کربوهیدرات ها شارژ می کنند؛ علاوه بر این جایگزینی برای الکترولیت هایی مثل نمک واملاحی مثل سدیم و پتاسیم هستند که شما آنها را با عرق کردن در طی تمرینات شدید از دست می دهید. بعد از انجام تمرینات سبک نباید نگران از دست دادن الکترولیت ها باشید، اما اگر در حال برنامه ریزی برای یک پیاده روی طولانی زیر خورشید یا یک تمرین یوگای شدید هستید، حتما به یک نوشیدنی ورزشی حاوی الکترولیت فکر کنید.

 

کری دمرز، پزشک و مدیر یک مرکز سلامتی در پنسیلوانیا، بیان می کند که یک نوشیدنی ساده ورزشی که دستور تهیه آن در ادامه آمده، میتواند گزینه بسیار مناسبی برای تأمین آب مورد نیاز بدن باشد. این نوشیدنی شامل نمک(که از الکترولیت های سدیم و کلراید تشکیل شده) است و نسبت به آب خالی خیلی بهتر است چرا که در بافت شما می ماند و به شما کمک می کند تا آب را نگه دارید؛ علاوه بر این نمک شما را تشنه می کند و در نتیجه بیشتر تمایل دارید تا  بنوشید. این نوشیدنی همچنین شامل عسل است، یک منبع کربوهیدرات و شیرینی که انرژی را افزایش می دهد و باعث می شود تا مصرف روزانه h2o لذت بخش شود.

مواد لازم: 1 قاشق چایخوری عسل، یک فنجان آب ولرم، آب یک چهارم لیمو، کمی نمک
دستور تهیه: همه مواد را مخلوط میکنیم، بهم میزنیم، در یخچال می گذاریم تا خنک شود و قبل از تمرین آن را نوش جان می کنیم.

 

مترجم: نُوید عطرچین
منبع: 
http://www.yogajournal.com

 

بیشتر بخوانیم:

چگونه از عدم تعادل الکترولیت ها در بدن پیشگیری کنیم؟