راز زیبایی پوست

راز زیبایی و جوانی پوست

افزایش فراز و نشیب های زندگی، بسیاری از ما را بر آن داشته تا زمان بیشتری را به کار و مشغله اختصاص دهیم. در این میان، عده ای تلاش می کنند تا فعالیت های ورزشی را از زندگی خود حذف نکنند؛ اما توجه به این نکته ضروری است که نه تنها بدن نیاز به توجه دارد، بلکه از پوست صورت هم نباید غافل شد. هفت عامل عمده باعث تحلیل و از بین رفتن شادابی و جوانی تدریجی پوست صورت می شود. این هفت عامل عبارتند از:
1. اشعه آفتاب
2. خشکی پوست
3. رژیم غذایی نامناسب
4. سیگار و عادت های بد دیگر
5. فشار عصبی
6. جاذبه زمین
7. از دست دادن حالت های ماهیچه ای

 

• اشعه آفتاب
اشعه آفتاب دارای طیف مرئی و اشعه نامرئی ماورای بنفش و مادون قرمز است. این دو اشعه نامرئی می توانند باعث ایجاد سوختگی پوست و در حقیقت باعث شکنندگی سلولهای پوست شوند. بی دفاع بودن پوست در برابر آفتاب، کشش پوست را از بین می برد و باعث کاهش ارتجاع پوست و در نهایت شکنندگی آن می شود.

 

• خشکی پوست
خشکی پوست به معنی کم شدن رطوبت روی پوست است. این کم شدن رطوبت، باعث می شود که بافت پوست از بین رفته و چین و چروک بر دارد. افزایش سن و تغییر هورمون ها نیز می توانند باعث خشکی پوست شوند.

 

• رژیم غذایی نامناسب
رژیم غذایی و تکرار در کم و زیاد شدن وزن، باعث مسن شدن پوست و ایجاد چین و چروک می شود. ممکن است چربی پوست به مقدار زیادی از بین برود، بدون اینکه پوست فرصت ترمیم داشته باشد؛ در نتیجه افتادگی و شلی پوست بوجود می آید.

 

• سیگار و عادت های بد دیگر
گذشته از اثر شیمیایی تنباکو، از نظر فیزیکی نیز، سیگار کشیدن مضر است. حالت کجی دهان که در هنگام پُک زدن به سیگار بوجود می آید، علاوه بر آن، چپ نگاه کردن که اغلب با ایجاد چین و چروک اطراف چشمها برای جلوگیری از ورود دود به آنها، همراه است، باعث چین و چروک اطراف لب ها و چشمها می شود.

 

• فشار عصبی
فشارهای عصبی که معمولا بزرگترین دشمن بی سر و صدای انسان هستند، یکی از بیشترین تأثیرها را روی پوست صورت دارند. چراکه همه هیجانات ابتدا در صورت ظاهر می شوند( این موضوع را بخوبی میتوان در چهره هر کس مشاهده کرد). حالات صورت که ناشی از این فشارها هستند، رفته رفته باعث ایجاد چین و چروک می شوند.

 

• جاذبه زمین
جاذبه زمین همان نیرویی که امواج را در سرتاسر اقیانوس ها به حرکت در می آورد و سیاره ها را در مدارشان نگه می دارد، روی بافت های ظریف بدن هم اثر گذار است، آنها را به طرف خود می کشد و باعث افتادگی آنها می شود.

 

• از دست دادن حالت های ماهیچه ای
از دست دادن حالت های ماهیچه ای یکی از مشکلاتی است که باید آن را مورد توجه قرار داد و روی آن کار کرد تا اصلاح شود. وقتی ماهیچه ها حالتشان را از دست می دهند، نرم و شل شده و بطور آزادانه از استخوان آویزان می شوند؛ در نتیجه پوست کشیده می شود. حالت های ماهیچه ای بر اثر بالارفتن سن از بین می روند، اما اگر از ماهیچه ها استفاده نکنیم به این روند، سرعت بیشتری می بخشیم. برای همین ورزشهای روی صورت می توانند تغییرات مهمی در محافظت پوست انجام دهند.

 

با توجه به نکات فوق، در می یابیم که گذشته از عواملی چون جاذبه زمین و افزایش سن که گریز ناپذیر هستند، توجه به سایر نکات می تواند به حفظ شادابی پوست منجر شود. استفاده از کرم های ضد آفتاب مناسب، حفظ رطوبت پوست، رژیم غذایی مناسب، عدم استعمال دخانیات، کنترل فشارهای عصبی و انجام ورزش های مناسب( به تناسب سن و تحت نظر مربی با تجربه)، همه و همه عواملی هستند که پوستی شاداب و زیبا را به ارمغان می آورند.گردآورنده: افسانه حجتی