کافا را بشناسیم

kapha

کافا را بشناسیم: چگونه سلامت و پر انرژی بمانیم

کافا مسئول ساختار بدن است. وظیفه نگهداشتن سلول ها کنارهم، فرم دادن ماهیچه ها، چربی، استخوان و رگ و پی بر عهده این دوشاست. عملکرد اصلی کافا، محافظت است.

 

خصوصیات کافا:
سنگینی، آهستگی، استواری، استحکام، سردی، نرمی، چربی

 

خصوصیات فیزیکی:
تیپ های کافا دارای بنیه و ساختار قوی هستنند. چشم های بزرگ و ملایم، پوست صاف و درخشان، و موهای ضخیم از خصوصیات مهم کافا هستند. آنهایی که دوشای کافایشان غالب است، خواب کاملی دارند و دارای گوارش منظم هستند. اما وقتی کافا زیاد می شود، اضافه وزن، احتباس مایعات(fluid retention) و آلرژی نمایان می شود. وقتی کافایی ها از تعادل خارج می شوند، چاق می شوند، زیادی می خوابند و از آسم، دیابت و افسردگی رنج می برند.

 

خصوصیات احساسی:
کافایی ها به طور طبیعی آرام، با ملاحظه و دوست داشتنی هستند. آنها توانایی ذاتی دارند تا از زندگی لذت ببرند و با روتین زندگی راحت هستند. وقتی در تعادل باشند، قوی، قابل اعتماد، صبور، استوار و حمایت کننده هستند. ولی وقتی کافا از تعادل خارج شده و افزایش می یابد، آنها تمایل پیدا می کنند تا به چیزها، کارها و روابط، حتی وقتی دیگر لازم نیستند، بچسبند. کافای زیاد ذهن به صورت عدم گرایش به تغییر نشان داده می شود. در مقابله با استرس، شخص کافایی می گوید: نمی خواهم به آن بپردازم.

 

چگونه کافا را متعادل کنیم؟
1. به دنبال انگیزش باشید. از آنجا که کافا ذاتا سرد، سنگین و متراکم است، کلید متعادل کردن آن، انگیزش است. کافاها تمایل دارند تا به شرایط موجود و روتین بچسیند، بنابراین نیاز دارند تا به خود، با تجربه ها و نگرش های جدید انگیزه بدهند.
2. یک روتین منظم روزانه را دنبال کنید. ایده آل است که قبل از 6 صبح از خواب بیدار شوید و در طی روز نخوابید.
3. خودتان را گرم نگه دارید و از رطوبت دوری کنید. کافاها به شرایط سرد و مرطوب حساس هستند و گرما برایشان سودمند است. اگر دچار احتقان(congestion) هستید(یک مشکل نرمال برای کافایی ها)، از گرمای خشک استفاده کنید. استفاده از کیسه گرم برای پشت یا سان لمپ(sunlamp) بر روی قفسه سینه مفید است. اگر کسالت دارید، بینی، گلو و ریه های خود را در معرض هوای سرد قرار ندهید.
4. روزانه ماساژ خشک(گارشانا) انجام دهید. برای تحریک جریان خون در بدن، روزانه بدن خود را بدون روغن ماساژ دهید.
5. نتی انجام دهید تا از احتقان بینی جلوگیری کنید. یک ابزار مفید برای پاک کردن بینی قوری نتی است.
6. فضای زندگی خود را پاکسازی کنید. برای جلوگیری از درهم ریختگی ناشی از انباشتن وسایل در خانه، محل کار، ماشین و سایر فضاها، به طور مرتب فضای خود را پاکیزه کنید و چیزهایی که می دانید هرگز استفاده نخواهید کرد، را دور بریزید.
7. به طور مرتب ورزش کنید. این بهترین راه برای جلوگیری از انباشتگی سموم در بدن است. روی افزایش استقامت بدن کار کنید. دوندگی، دوچرخه سواری، شنا، ایروبیک و ورزش های رقابتی را انتخاب کنید. همچنین می توانید با موزیک ریتم دار برقصید.
8. از رایحه های گرم و محرک استفاده کنید.رایحه های میخک، کافور، دارچین، اکالیپتوس، درخت عرعر، و مرزنجوش مناسب هستند.
9. از رنگ های گرم و درخشان استفاده کنید. این رنگ ها شامل زرد، قرمز و نارنجی هستند.

 

توصیه های غذایی برای کافا:
بر اساس آیورودا، باید غذاهایی بخوریم که تأثیر متعادل کننده روی دوشای غالب ما دارند یا دوشایی که افزایش یافته را پایین می آورند. از آنجا که کافا سنگین، چرب و سرد است، بایستی غذاهایی را مصرف کنیم که سبک، خشک و گرمند. غذاهای تند، تلخ و گس برای تسکین کافا مفیدند. از غذاهای شیرین، ترش و شور پرهیز کنید.

 

توصیه ها:
 یک روز در هفته، روزه مایعات بگیرید. فقط آب سبزیجات و میوه های تازه و سوپ پوره سبزیجات میل کنید.
• مصرف لبنیات را کاهش دهید. لبنیات کافا را افزایش می دهند. می توانید مقدار اندکی گی، شیر و ماست کم چرب مصرف کنید.
• از اغلب شیرین کننده ها پرهیز کنید. عسل تنها شیرین کننده ای است که برای کافا مفید است. سایر شیرین کننده ها اگرچه برای بالا برده نشدن کافا نباید مصرف شوند، باعث مشکلاتی چون گرفتگی سینوس، آلرژی، سرما خوردگی و بی حالی نیز می شوند. یک یا دو قاشق سوپخوری(نه بیشتر) عسل در روز می تواند کافا را پایین بیاورد، فقط در آشپزی از عسل اسنفاده نکنید.
• در وعده های غذایی خود، چای زنجبیلی داغ بنوشید. برای کمک به تحریک هضم کند، روزانه 2 یا 3 فنجان چای زنجبیلی بنوشید.
• حبوبات مصرف کنید. همه حبوبات به جز سویا، برای تیپ کافا مناسب هستند. موادی که در تهیه آنها از دانه سویا استفاده شده مثل توفو بایستی به میزان اندکی مصرف شوند.
• میوه های سبک تر مثل سیب، گلابی، انار، کرنبری، و زردآلو را میل کنید. مصرف میوه های سنگین مثل موز، آووکادو، آناناس، پرتقال، هلو، نارگیل، خربزه، خرما، انجیر را کاهش دهید.
• به میزان زیادی سبزیجات مصرف کنید. در حالت کلی تمام سبزیجات برای کافا مناسبند اما باید مصرف سبزیجات آبدار و شیرین مثل گوجه فرنگی، و کدو سبز را کم کنید.
• تمام ادویه ها به جز نمک برای کافا مناسبند. از ادویه های تند مثل فلفل، دانه خردل و زنجبیل به فراوانی در غذاهای خود استفاده کنید.
• مصرف تمام دانه ها و آجیل را کاهش دهید. از دانه های آفتابگردان و کدو حلوایی می توانید استفاده کنید.
• مصرف گوشت قرمز را محدود کنید. اگر گیاهخوار نیستید، گوشت مرغ تازه و ارگانیک، بوقلمون، تخم مرغ و غذاهای دریایی را مصرف کنید.
• چربی و روغن را  به مقدار کم مصرف کنید. از روغن زیتون بکر، گی، روغن بادام، روغن ذرت، روغن آفتابگردان، و روغن خردل استفاده کنید.
• در غلات، از جو، ذرت، ارزن، گندم سیاه، چاودار استفاده کنید.
 به طور کلی یک تغذیه مناسب برای کافا، باید زنده و پر انرژی باشد تا کمک کند سیستم متابولیسم و هضم، خوب کار کند. وعده اصلی خود را در نهار میل کنید و برای شام  میزان کمی غذا میل کنید. حداقل سه ساعت قبل از خواب چیزی نخورید تا بدن برای هضم زمان داشته باشد.

 

اطلاعات ارائه شده در این مقاله، فقط برای استفاده آموزشی شماست و جایگزینی برای توصیه حرفه ای پزشکی، تشخیص یا درمان نیست. همیشه در رابطه با وضعیت پزشکی خاص خود و قبل از مصرف هر گونه مکمل یا رژیم خاص، برنامه ورزشی یا سلامتی، از توصیه یک متخصص  بهره بگیرید.

 


مترجم: نُوید عطرچین
منبع: سایت www.chopra.com

 

بیشتر بخوانیم:

آشنایی با آیورودا

رابطه دوشاها و فصول

پیتا را بشناسیم: چگونه آتش درونی را تفذیه کنیم
واتا را بشناسیم: چگونه استرس را به حداقل برسانیم و حلاقیت را تفذیه کنیم