همه چیز درباره زبان پاک کن...

زبان پاک کن

زبان پاک کن چیست و استفاده از آن چه فوایدی دارد؟

زبان پاک کن یک قطعه فلزی مسطح، نازک و دراز است که مثل U خم شده است. از آنجاکه دهان، دروازه اصلی بین ذهن/جسم و محیط اطراف است، سلامتی این راه ارتباطی نقشی مهم در حفظ سلامت عمومی دارد. استفاده از زبان پاک کن، بعنوان یک تمرین بهداشتی برای دهان، باکتری، باقی مانده های غذا، قارچ، سموم و سلول های مرده را از سطح زبان می زداید.

 

این تمرین باستانی کمک می کند تا ارگانهای داخلی از طریق ارتباطات انرژتیکی با بقیه بدن تحریک شوند، گوارش از طریق افزایش قدرت چشایی بهبود یابد و بدن از طریق از بین رفتن آما(سموم باقی مانده در ذهن-بدن) و باکتری های دهان، پاکیزه شود. علاوه بر این، وضوح ذهن بیشتر می شود چراکه سنگینی و آمای سر کم می شود. با پاک کردن لایه روی زبان و تحریک زبان، کیفیت سنگینی و سستی دوشای کافا نیز در فیزیولوژی شما متعادل می شود.

 

زبان آینه تمام ارگانهای بدن است و بنابر این یک نگاه روزانه به زبان قبل از پاک کردن آن، به شما کلیدی در خصوص سلامتی عمومی تان می دهد. در آیورودا، مشاهده دقیق زبان، روشی مفید است تا سلامتی عمومی بدن را ارزیابی کنیم. وقتی زبان خود را آزمایش می کنید، فرصتی برای آگاهی فردی دارید. می توانید تأثیر انتخاب هایتان در روزها، ماه ها و سال های مختلف؛ را روی سلامتی خود ببینید. اگر غشای روی زبان ضخیم باشد، یعنی در بدن سم وجود دارد. با توجه به این نکته فرصت دارید تا بیشتر آگاه شده و انتخاب های غذایی سالم تری را انجام دهید.

 

فواید زبان پاک کن
• از بین رفتن تنفس بدبو
 تنفس بدبو تأثیر منفی روی زندگی اشخاص، روابط و اعتماد به نفس آنها دارد. از آنجا که بیشتر بوی بد دهان به دلیل باکتری های تجمع یافته در انتهای زبان است(جاییکه با مسواک به سختی قابل دسترسی است)، مطالعات کلینیکی نشان داده اند که پاک کردن زبان به طور چشمگیری باکتری های دهان را از شکاف های تمامی نقاط زبان کاهش می دهد و از بین می برد.

 

• تجربه ای متفاوت از طعم غذا
گوارش صحیح با درک مزه ها و ایجاد بزاق شروع می شود. اگر شما ماده سمی روی زبان را پاک نکنید، نمی توانید مزه غذاها را درک کنید. این می تواند منجر به درک مزه ها به طور اشتباه و یا ناتوانایی در فهم مزه غذاها شود. با افزایش قدرت شما در درک مزه غذاها، نه تنها حجم غذای شما کاهش می یابد، بلکه دیگر به غذای خود شکر، نمک یا ادویه زیادی اضافه نمی کنید تا به غذای خود طعم بدهید. بسیاری از مواد مغذی در غذای شما در ابتدا توسط ذهن- بدن و با کمک دریافت کننده های زبان تفسیر می شوند. این ارتباط بین غذا و بدن با از بین بردن هر گونه پوششی که با این ارتباط مداخله می کند، بهبود می یابد. همچنین، بسیاری از گیاهان تاثیر سودمندشان از ارتباط ابتدایی با گیرنده های زبان است؛ بنابراین، شما به یک زبان تمیز نیاز دارید تا این اطلاعات سالم را دریافت کنید.

 

• بهبود سیستم ایمنی بدن
زبان شما اولین ابزار دفاعی در سیستم ایمنی بدن است. زبان پاک کن از دوباره جذب شدن سموم توسط بدن جلوگیری می کند و در نتیجه عملکرد سیستم ایمنی را به طور کلی افزایش می دهد.

 

• افزایش سلامتی دندان ها
این تمرین بهداشتی دهان، سلامتی کلی دندان و لثه را افزایش می دهد و باکتری ها و سمومی که باعث مشکلات دهانی، ایجاد پلاک، پوسیدگی دندان ها، عفونت لثه و از بین رفتن آن ها می شوند را از بین می برد.
تحقیقات روی دندان نشان داده اند که از نظر از بین بردن سموم و باکتری ها از دهان، زبان پاک کن از مسواک مفیدتر است. اگرچه استفاده از مسواک و نخ دندان، باقیمانده های غذایی را پاک می کنند ولی باکتری را حقیقتا از بین نمی برند. تقریبا نیمی از باکتری های دهان روی زبان و در شیارهای آن زندگی می کنند. زبان پاک کن این سموم روی زبان را جمع میکند(که رنگ آن می تواند روشن، سفید، زرد یا سبز باشد) و آنها را از بدن بیرون می برد.

 

• بهبود سلامتی گوارشی
اعتقاد آیورودا این است که گوارش صحیح، پایه سلامتی است. از آنجا که گوارش با مزه آغاز می شود، مهم است که هر سمی که ممکن است مانعی در راه کارکرد خوب دستگاه گوارش باشد، از بین برود. پاک کردن زبان، تولید بزاق دهان را فعال می کند و آگنی(آتش گوارش) را فعال می کند تا به گوارش در طول روز کمک کند.

 

 چه نوعی از زبان پاک کن را استفاده کنیم؟
"چاراکا سامهیتا" بیان می کند که زبان پاک کن باید از طلا، نقره، مس، قلع، یا برنج باشد؛ تیز نباشد و منحنی باشد تا به زبان آسیبی نرساند. استیل ضد زنگ نیز که در حال حاضر بیشتر در دسترس است و در برابر خوردگی مقاوم است، مناسب می باشد.

 

چگونه زبان خود را پاک کنیم؟
این روتین روزانه آیورودا که برای سلامت دهان انجام می شود، بایستی به طور مرتب و هر روز صبح بعد از بلند شدن از خواب و وبا معده خالی، انجام شود.
روبروی آینه بایستید و دو انتهای زبان پاک کن را با دو دست خود بگیرید، آن را به زبان خود بچسبانید و تا جایی که می توانید آن را عقب ببرید. با فشار ملایم آن را از عقب به جلو بکشید. زبان پاک کن را بشویید و 5 تا 10 بار تکرار کنید، تا زمانی که احساس کنید زبان پاک و تمیز است. اگر بهنگام استفاده از زبان پاک کن، در گلو احساس انقباض می کنید، پاک کردن زبان را با شدت انجام داده اید. اگر با آرام انجام دادن این کار، باز انقباض را حس می کنید، در ابتدا پاک کردن زبان را از کمی جلوتر انجام دهید تا از انقباض جلوگیری شود.

 

از کجا زبان پاک کن بخریم؟
زبان پاک کن گران نیست و به راحتی قابل خرید از داروخانه ها و اغلب مراکز آموزش یوگاست. زبان پاک کن هایی که از جنس استیل ضدزنگ ساخته شده اند، نسبت به زبان پاک کن های پلاستیکی بهترند؛ چراکه راحت تر تمیز می شوند و از لحاظ آیورودا بهترند. اگر به زبان پاک کن دسترسی نداشتید، می توانید از لبه خارجی یک قاشق فلزی استفاده کنید.

 

نویسنده: نُوید عطرچین


منابع:
The Benefits of Tongue Scraping by: Sheila Patel, MD
5 Reasons Why Everyone Needs A Tongue Scraper By: Gillia Mandich