چگونه سیگار را ترک کنیم؟

ترک سیگار

10 نکته که به شما کمک می کند تا سیگار را ترک کنید...

1. اگر قبلا هم چنین تصمیمی گرفته اید و موفق نشدید، دلسرد نشوید. مثبت فکر کنید، این بار واقعا تصمیم به انجام این کار گرفته اید.

2. برای ترک کردن سیگار برنامه ریزی کنید، تاریخی تعیین کنید و به آن پایبند باشید. به زمان هایی که ممکن است سیگار نکشیدن خیلی سخت باشد، پیشاپیش فکر کنید، مثلا یک مهمانی، و پیشاپیش عملکرد خود و راههای فرار از سیگار کشیدن را برنامه ریزی کنید.

3. آیا از سیگار کشیدن بعد از غذا لذت می برید؟ مطالعات نشان دادند که برخی غذاها از جمله گوشت قرمز، سیگار بعد از غذا را لذت بخش می کنند؛ برخی دیگر مثل سبزیجات و میوه، آن را ناگوار می کنند. پس کمی بیشتر به تغذیه خود توجه کنید. همچنین می توانید بلافاصله بعد از غذا خودتان را سرگرم کنید، مثلا بلافاصله ظرفها رابشویید.

4. نوشیدنی های گازدار، الکل، کولا، چای و قهوه همه سیگار کشیدن را مطبوع می کنند. بیشتر آب و آبمیوه بنوشید.

5. زمانهایی که تمایل شدید به سیگار کشیدن دارید را، پیدا کنید و برای آن دقایق استراتژی هایی پیدا کنید. مثلا چند دقیقه از مهمانی بیرون بروید یا برقصید. به این نکته هم فکر کنید که ترکیب الکل و سیگار احتمال سرطان دهان را 38 بار افزایش می دهد.

6. اگر کسی از نزدیکان یا دوستان نیزتصمیم به ترک سیگار داشت، با هم ترک کنید. همچنین می توانید از کمک یک متخصص بهره بگیرید.

7. ورزش کنید. حتی 5 دقیقه پیاده روی یا انجام حرکات کششی، باعث می شود تا مغز شما مواد شیمیایی تولید کند که تمایل شدید شما به سیگار کشیدن را کاهش می دهد.

8. دوستان غیر سیگاری پیدا کنید. در مهمانی ها نیز با کسانی که سیگار نمی کشند، معاشرت کنید.

9. دستان و دهان خود را مشغول نگه دارید. از قرص های ترک سیگار، سیگار الکترونیکی و ... استفاده کنید. نوشیدنی خود را در همان دستی نگه دارید که معمولا سیگارتان را نگه می داشتید یا نوشیدنی خود را با نی میل کنید که دهانتان نیز مشغول باشد.

10. از دلایلی که می خواهید سیگار را ترک کنید، لیستی تهیه کنید و آن را مرتب به خودتان یادآوری کنید.

 

ترجمه: موسسه یوگا عطرمهر
منبع: وب سایت www.nhs.uk