واتا را بشناسیم

دوشای واتا

واتا را بشناسیم: چگونه استرس را به حداقل برسانیم و خلاقیت را تغذیه کنیم

 

واتا مسئول حرکت در بدن است، کلیه فعالیت های سیستم عصبی و فرایند دفع در کنترل واتاست.

 

خصوصیات واتا:
سردی، سبکی، خشکی، نامنظمی، ناهمواری، تحرک، سرعت، تغییرپذیری

اگر دوشای واتا غالب باشد، تحرک و تغییر خصوصیات طبیعی شما هستند. شما تمایل دارید تا با یک ذهن خلاق و پرانرژی همیشه در حال حرکت باشید. تا زمانی که واتا متعادل است، شما با یک بدن لاغر و متناسب، مشتاق و سرزنده هستید.

 

خصوصیات فیزیکی:
افرادی که دوشای واتای آنها غالب است، اغلب بدنی لاغر و سبک دارند و بسیار چابک هستند. انرژی آنها به صورت انفجاری ظاهر می شود و ممکن است خستگی ناگهانی را نیز تجربه کنند. واتایی ها اغلب پوست و موهایی خشک دارند و دست ها و پاهایشان سرد است. خواب واتایی ها سبک است و سیستم گوارش آنها می تواند حساس باشد. وقتی دوشای واتا نامتعادل می شود، در بدن خودش را به صورت کاهش وزن، یبوست، فشار خون، آرتریت، ضعف، بی قراری و مشکلات گوارشی نشان می دهد.

 

خصوصیات احساسی:
وانایی ها عاشق هیجان و تجربه های جدید هستند. آنها می توانند به سرعت عصبانی شوند ولی به سرعت هم می بخشند. وقتی واتایی ها در تعادل هستند، پرانرژی، خلاق و منعطف هستند. آنها پیشقدم هایی خوب و سخنور هستند. وقتی نامتعادل باشند، مستعد نگرانی و اضطراب می شوند و اغلب از بی خوابی رنج می برند.
وقتی واتایی ها دچار استرس و دست پاچگی می شوند، پاسخ نرمال آنها این است که: من چه کار اشتباهی انجام داده ام؟

 

چگونه واتا را متعادل کنیم؟
اگر استرس زیادی در زندگی شما باعث شود تا واتا نامتعادل شود، فعالیت های شما از کنترل خارج می شوند. ذهن شما سرعت می گیرد و استرس و بی خوابی به همراه می آید. ممکن است شروع کنید تا از وعده های غذایی صرفنظر کنید که این منجر به کاهش وزن غیرعمدی می شود و گوارش شما را نامنظم می کند. اگر این نشانه های عدم تعادل واتا را مشاهده کردید، سرعتتان را کم کنید، زمانی را برای مدیتیشن اختصاص دهید، هیچ وعده غذایی را از دست ندهید و شب ها زودتر به تختتان بروید. یک روتین زندگی منظم کمک می کند تا واتای شما دوباره تنظیم شود.
واتا سرد است، سبک، نامنظم، خشک و همیشه در حال تغییر است. برای متعادل کردن واتا، انتخاب هایی کنید که گرما، سکون و استحکام را به زندگی شما بیاورند. سعی کنید قبل از 10 شب به تختتان بروید و قبل از 6صبح از خواب بیدار شوید و غذای خود را در زمان های منظم میل کنید.

1. اجازه ندهید تا سردتان شود. لباس های کافی و مناسب فصل بپوشید و حتما وقتی هوا سرد است، سرتان را بپوشانید.
2. روزانه بدنتان را ماساژ دهید و از روغن های گرم تر و سنگین تر مثل روغن کنجد و بادام استفاده کنید.
3. ورزش های سبک انجام دهید تا تعادل و انعطاف شما را افزایش دهد. مراقب باشید که به خودتان خیلی فشار نیاورید و از حد انرژی خود فراتر نروید. فعالیت های مفید برای واتایی ها شامل موارد زیر است: یوگا، چی کنگ، تایی چی، پیاده روی، کوهنوردی کوتاه، دوچرخه سواری سبک، تنیس سبک، گلف، رقص، ایروبیک
4. چای زنجبیلی بنوشید. ریشه های تازه زنجبیل مفید هستند و می توانند مکررا استفاده شوند. در هوای سرد، چای زنجبیلی را در طول روز جرعه جرعه بنوشید.
5. مطمئن باشید که روده هایتان روزانه و مرتب کار میکنند.
6. موزیک های ملایم و آرام کننده گوش دهید.
7. افرادی که دوستشان دارید را لمس کنید و اجازه بدهید آنها نیز شما را لمس کنند، برای ماساژ منظم برنامه ریزی کنید.
8. از رنگ های گرم مثل قهوه ای و زرد گرم استفاده کنید. در محیط اطراف خود و برای لباس پوشیدن از رنگ های زمینی(رنگ هایی که در طبیعت یافت می شوند: رنگ خاک، خزه، درختان و سنگ ها به طورمثال رنگ قهوه ای، برنزه، خاکستری گرم وسبز) استفاده کنید.
9. از رایحه هایی استفاده کنید که شیرین، سنگین و گرم هستند. مثل ریحان، دارچین، مرکبات، میخک، کندر، اسطوخودوس، کاج، مریم گلی، و وانیل.

 

توصیه های غذایی برای واتا:
بر اساس آیورودا، این مهم است که غذاهای خود را به گونه ای انتخاب کنیم که تاثیری متعادل کننده روی دوشای غالب داشته باشد؛ یا دوشایی که زیاد شده را آرام کند. از آنجا که واتا سبک، سرد و خشک است، شما بایستی از غذاهایی استفاده کنید که چرب، گرم و سنگین هستند. بهترین مزه ها برای تسکین واتا، شیرینی، شوری و ترشی هستند. مصرف غذاهایی که تند، تلخ یا گس هستند را به حداقل برسانید.

 

توصیه ها:
1. کمیت غذای خود را بیشتر کنید، اما زیاده روی نکنید. این کمک می کند تا سبکی واتا را متعادل کنیم.
2. شیرین کننده ها را به صورت متعادل مصرف کنید. همه آنها کمک می کنند تا واتا متعادل شود.
3. چربی ها و روغن ها برای سیستم گوارش سودمند هستند و کمک می کنند تا واتا کاهش پیدا کند. روزانه تا سه قاشق چایخوری گی یا روغن زیتون طبیعی میل کنید.
4. تمام محصولات لبنی که کم چرب هستند، توصیه می شوند. شیر وقتی گرم یا داغ است راحت تر هضم می شود.
5. برنج و گندم بهترین غلات برای متعادل کردن واتا هستند. میزان مصرف جو، ذرت، ارزن، گندم سیاه، و چاودار را کاهش دهید.
6. از میوه های شیرین و سنگین استفاده کنید. مثل موز، آووکادو، انبه، زردآلو، آلو، نارگیل، انجیر، گریپ فروت، پرتقال، لیمو، ملون، پاپایا، هلو، آناناس، ریواس، کیوی، خرما، شلیل و میوه های خشک شده.
7. میوه های خشک و سبک را کمتر میل کنید مثل سیب، زغال اخته، گلابی و انار. برای تسهیل گوارش، بهتر است میوه ها را کمی بپزید یا سرخ کنید و یا به تنهایی میل کنید.
8. سبزیجات پخته شده بهترین انتخاب هستند. مصرف سبزیجات خام را به حداقل برسانید. مارچوبه و چغندر و هویج را میل کنید. سایر سیزیجات را متعادل مصرف کنید و ترجیحا آنها را در در گی یا روغن زیتون طبیعی بپزید، این شامل نخود، بروکلی، گل کلم، کدو سبز و سیب زمینی شیرین است. جوانه ها و کلم، گاز تولید می کنند و مصرف آنها را به حداقل برسانید.
9. لبنیات برای واتا مناسبند. در بهترین حالت و برای گوارش بهتر، قبل از نوشیدن شیر، آن را بجوشانید و وقتی گرم است میل کنید.
10. از ادویه هایی استفاده کنید که واتا را متعادل می کنند؛ مثل هل، زیره، زنجبیل، دارچین، نمک، میخک، دانه خردل، ریحان، آنغوزه، گشنیز، رازیانه، پونه کوهی، مریم گلی، ترخون، آویشن، و فلفل سیاه.
11. تمام انواع آجیل ها مفید هستند.
12. حبوبات واتا را افزایش می دهند. مصرف آنها را به حداقل برسانید، به جز تفو و دال عدس.
13. برای افرادی که گیاهخوار نیستند، از مرغ، بوقلمون، غذاهای دریایی و تخم مرغ تازه و ارگانیک استفاده کنید.

 

توجه کنید که غذاهای سنگین مثل غذاهای شیرین، چرب و غنی باغث افزایش وزن می شوند. روی غلات طبیعی، و میوه ها و سبزیجات سنگین و مرطوب تمرکز کنید، شیرینی را به صورت متعادل مصرف کنید و از محصولات لبنی کم چرب استفاده کنید. برای هضم بهتر غذا را خوب بجوید.

 

اطلاعات ارائه شده در این مقاله، فقط برای استفاده آموزشی شماست و جایگزینی برای توصیه حرفه ای پزشکی، تشخیص یا درمان نیست. همیشه در رابطه با وضعیت پزشکی خاص خود و قبل از مصرف هر گونه مکمل یا رژیم خاص، برنامه ورزشی یا سلامتی، از توصیه یک متخصص بهره بگیرید.

 

مترجم:نُوید عطرچین
منبع: سایت www.chopra.com

 

بیشتر بخوانیم:

آشنایی با آیورودا

رابطه دوشاها و فصول

کافا را بشناسیم: چگونه سلامت و پرانرژی بمانیم
پیتا را بشناسیم: چگونه آتش درونی را تغذیه کنیم