چگونه خودمان را بیشتر دوست داشته باشیم...

self love

"یاد بگیرید به جای اینکه دوست داشته باشید دیگران دوستتان داشته باشند، اول خودتان را دوست داشته باشید."


؛بزرگترین کشمکش ما در زندگی این است که با تمام کاستی ها، خودمان را بپذیریم و به خودمان عشق بورزیم. اینکه صد در صد با خودمان صادق باشیم: چه کسی هستیم، احساساتمان چگونه هستند و چه نیازهایی داریم. اینکه برای چیزهایی که نیستیم، خودمان را حقیر نشماریم و دوست داشتن و تحسین خودمان برای چیزهایی که هستیم را آغاز کنیم. اینکه بدانیم همه کسانی که دوستشان داریم، با تمام قدم های ما در زندگی موافق نیستند و با این موضوع کنار بیاییم.

 

ما باید یاد بگیریم که دوست صمیمی خود باشیم، چراکه گاهی اوقات بسیار ساده بدترین دشمن خود می شویم. ما دوست داریم که دیگران دوستمان داشته باشند ولی فراموش می کنیم که خودمان را دوست داشته باشیم.


چیزی که باید متوجه شویم این است که بزرگترین مسئولیت ما این نیست که خویشتن دوستی را پیدا کنیم، بلکه این است که دیوارهایی که بر علیه آن ساختیم را خراب کنیم. وقتی این شجاعت را پیدا کنیم که علیرغم همه ایرادها و مشکلات خودمان را بشناسیم و بپذیریم، به سوی دیگران نیز درها را باز می کنیم و با محبت و صمیمیت بیشتری با آنهایی که واقعا ارزش دوست داشتن را دارند، برخورد می کنیم.

 

16 گام زیر به شما کمک می کند تا دوباره خودتان را دوست داشته باشید.

1. به خودتان یادآوری کنید که چه چیزهایی در رابطه با خودتان را دوست دارید.
مهم است که بدانید چقدر جذاب هستید. واقعا نیاز است که در آیینه نگاه کنید و با خودتان مهربان باشید؛ چرا که اغلب آنچه در آیینه می بینیم همان چیزی است که در دنیا می بینیم. اینکه از دیگران ناامید می شویم، اغلب انعکاس ناامیدی ما از خودمان است. اگر خودمان را بپذیریم، دیگران را نیز می پذیریم. توانایی ما در دیدن توانایی های بالقوه دیگران، منعکس کننده توانایی ما در دیدن توانایی های بالقوه خودمان است. اینکه در مقابل دیگران چقدر صبور هستیم، نشان می دهد که چقدر با خودمان صبور هستیم.
پس مهمترین چیز این است که در ابتدا به خودمان عشق بورزیم.

 

2. با آن چه که هست، یکی شوید.
کاری که سخت است ولی ارزشش را دارد، این است که بی خیال کامل بودن بشوید و خود واقعی تان باشید. زیباترین قسمت کار این است که به حس صلح آمیز "بودن" برمی گردید. این صلح، نتیجه آن است که به ذهنتان یاد می دهید زندگی را همینطوری که هست، بپذیرد، نه طوری که شما فکر می کنید باید باشد.

 

3. به گرفتن تأیید از دیگران، کمتر توجه کنید.
به خودتان یادآوری کنید که نیازی نیست شما کاری را انجام دهید که دیگران انجام می دهند. ضمنا شما برای اینکه کارها را به گونه ای متفاوت انجام دهید، نیازی به اجازه دیگران ندارید! فرصتی که شما در این سیاره دارید، گرانبهاست.
" کاری که امروز انجام می دهید، مهم است؛ چراکه یک روز از زندگی تان را برایش می دهید."
منتظر نباشید که شخص دیگری به شما اجازه زندگی کردن بدهد!

 

4. از کسانی که سطح انرژی شما را پایین می آورند، دوری کنید.
اینکه هیچ رابطه ای نداشته باشید، خیلی بهتر است تا اینکه در یک رابطه اشتباه باشید. بی قرار کسانی نباشید که بی قرار شما نیستند! متوجه ارزش خودتان باشید. وقتی به کسانی ارزش می نهاید که به شما احترام کافی نمی گذارند، بازنده هستید. دوستانتان باید به شما احترام بگذارند، بهتان انگیزه بدهند و تشویقتان کنند. اطرافیانتان باید حامی شما باشند. به خاطر داشته باشید که همیشه کیفیت بهتر از کمیت است.

 

5. گذشته خودتان را ببخشید.
وقتی با قسمت های تاریک خودتان روبرو می شوید و روی آنها کار می کنید تا با نور بخشش، آنها را از بین ببرید؛ موفق می شوید. کافی است بپذیرید که گاهی اوقات آدمهای خوب مثل شما، انتخاب های نادرست می کنند. این اصلا به این معنی نیست که شما بد هستید، بلکه به این معنی است که شما انسان هستید. بی خیال گذشته شوید؛ گذشته تمام شده. برای کارهایی که فکر می کنید انجام داده اید یا کارهایی که فکر می کنید باید انجام می دادید ولی انجام نداده اید، خودتان را ببخشید! روی کارهایی تمرکز کنید که از این لحظه می خواهید انجام دهید.

 

6. شروع کنید به انجام تغییراتی که می دانید به آنها نیاز دارید.
اینکه چیزی در گذشته شما را شاد می کرده، اصلا به این معنی نیست که باید تا آخر دنیا آن را نگه دارید. اگر می خواهید امروز در زندگیتان تغییراتی ببینید، باید کارهایی انجام دهید که قبلا انجام نداده اید.
ورودی متفاوت مساوی است با خروجی متفاوت.
از چیزهایی که شما را تخلیه انرژی می کنند دوری کنید و به سمت افکار و فعالیت هایی بروید که شما را قدرتمند و پر می کنند.


7. ممکن است اشتباهاتی انجام دهید، این را بپذیرید.
برای اینکه در دراز مدت موفق باشید، گاهی اوقات باید شکست بخورید. پس اجازه ندهید که ترس از تصمیم گیری اشتباه، باعث شود که کلا تصمیمی نگیرید.

 

8. سپاسگزار باشید برای کسی که الان هستید و چیزهایی که الان دارید.
نه، همیشه آنچه می خواهید را بدست نمی آورید. و نه، همیشه جایی که می خواهید باشید، نیستید. اما این را به خاطر داشته باشید: عده زیادی وجود دارند که هیچ وقت چیزی که شما الان دارید را نخواهند داشت. بنابراین اجازه دهید تا ناراحتی ها، نا امیدی ها و سختی ها به شما انگیزه بدهند، نه اینکه شما را آزار دهند.
این شما هستید که تعیین می کنید در زندگی تان چگونه به نظر برسید.

 

9. هر روز کاری انجام دهید که شما را شاد می کند.
بین خستگی پوچ و خستگی لذت بخش، تفاوت زیادی است. زندگی خیلی کوتاه است. وقتتان را صرف فعالیت هایی کنید که عمیقا برایتان مهم هستند. زندگی خوب، زندگی است که در آن هر روز تصمیمی خوب و درست می گیرید که شما را به جلو می راند؛ زندگی ای که در آن با انجام کارهایی که برایتان مهم هستند، به خودتان اهمیت می دهید. این را متوجه باشید که اهمیت دادن به خود، خودخواهی نیست. چراکه ما نمی توانیم چیزی را به دیگران بدهیم که آن را نداریم. شما باید قبل از اینکه برای دیگران مفید باشید، خودتان زندگی را تجربه کنید.

 

10. برای امتحان کردن ایده ها و فرصت های جدید، به خودتان شانس بدهید.
اینکه نمی دانید آخرش چه می شود، نباید باعث شود که شروع نکنید! شما استارتش را بزنید، مطمئن باشید که عدم قطعیت ها شما را به سمتی می برند که فرصت ها در انتظارتان هستند.

 

11. به بصیرت خود اعتماد کنید و در رابطه با همه چیز با خودتان صادق باشید.
ما نمی توانیم درباره شیوه زندگی ای صحبت کنیم که خودمان آنگونه زندگی نمی کنیم. ما دیگر نیازی به داستانهای جذاب نداریم، بلکه ما نیازمند داستانهای هوشمندانه هستیم. به صدای درونی خود گوش دهید. اعتماد به نفس اینگونه بدست می آید که بدانیم کاری که می کنیم صحیح است، و "برای ما" صحیح است.

 

12. به توانایی های خود باور داشته باشید.
همه چیز ممکن است. کلیدش این است که بشناسید چه چیزهایی می خواهید، ادعا کنید که قسمتی از شماست و باور داشته باشید که شما لیاقت داشتنش را دارید.

 

13. به جای اینکه داستان زندگی دیگران را بخوانید، ببینید یا بشنوید، داستان زندگی خود را بنویسید.
هر زمانی که دیدید در حال مقایسه زندگی خود با دیگران هستید، به خاطر داشته باشید که افراد غالبا قسمت های پررنگ زندگی شان را نشان می دهند (مخصوصا در شبکه های اجتماعی)، نه واقعیت هایشان را.

 

14. در زندگی روزمره از هر لحظه آگاه باشید و به هر لحظه کاملا توجه کنید.
یکی از بهترین هدایایی که شما می توانید به خودتان (و همچنین دیگران) بدهید، این است که در هر لحظه حضور داشته باشید. زندگی شما بین زمانی که به دنیا می آیید و زمانی که از دنیا می روید نیست! زندگی، بین این نفس و نفس بعدی است. این روزها عواملی که حواس ما را پرت می کنند زیاد هستند، اما ما نیاز داریم که بیشتر دقت کنیم. وقتی به لحظات زندگی مان توجه کافی نمی کنیم، باور کنید که خیلی چیزها را از دست می دهیم.

 

15. شل کنید و کمی کمتر درباره همه چیز جدی باشید.
ریشه بیشتر مشکلات این است که دلمان برای خودمان می سوزد، و ریشه این دلسوزی این است که همه چیز را زیادی جدی می گیریم. اگر همه چیز، مخصوصا خودمان را، زیادی جدی بگیریم؛ در هر گام جدیدی که برمی داریم، ترس به سراغمان می آید. شل کنید و تا می توانید بخندید، مخصوصا وقتی مسائل طبق برنامه پیش نمی روند.
افراد شوخ طبع؛ زندگی را بهتر حس می کنند و از زندگی لذت بیشتری می برند.
روزی که برای اولین بار و از ته دل به خودتان و شرایطتان بخندید، روزی است که رشد می کنید.

16. با دیگران با محبت باشید و به همه عشق بورزید.
تقریبا همه چیز، دایره وار است. افرادی که خودشان را دوست دارند، نسبت به دیگران نیز با توجه ، با سخاوت و مهربان هستند. این گونه افراد اعتماد به نفسشان را از طریق فروتنی و بخشش نشان می دهند.
بنابراین به جای اینکه دیگران را قضاوت کنید، سعی کنید آنها را بفهمید.
برای همه افرادی که دور و برتان هستند، حتی آنهایی که آدمهای پرزحمت یا بی ادبی هستند نیز شکرگزار باشید؛ اینها کسانی هستند که به شما آموزش می دهند چگونه نباشید.


کلام آخر اینکه، مردم می آیند و می روند. اتفاقات می آیند و می روند. روز و شب می آیند و می روند. اما عشق حقیقی شما به خودتان، همیشه با شما باقی خواهد ماند، به شرط اینکه آن را پرورش دهید.

 

بنابراین نکات فوق را در لیست کارهایی که باید انجام دهید بگذارید و
- وقتتان را صرف انجام کارهایی کنید که به شما کمک می کند تا خودتان را بیشتر دوست داشته باشید.
- انرژی خود را صرف فکر کردن به چیزهایی کنید که به شما کمک می کند تا خودتان را بیشتر دوست داشته باشید.
- با افرادی معاشرت کنید که به شما کمک می کنند تا خودتان را بیشتر دوست داشته باشید.

و این کارها را هر روز تکرار کنید.


نویسنده: مارک چرنوف(ُSixteen Simple Ways to Love Yourself again)
ترجمه: موسسه یوگا عطرمهر