آیا یوگا می تواند به بهبود مشکلات تنفسی ناشی از کووید-19 کمک کند؟

یوگا و کرونا

تحقیقات نشان می دهند که یوگا می تواند به بهبود مشکلات تنفسی ناشی از کووید-19 کمک کند.


چگونه تمرین های تنفسی یوگا و آساناها می توانند به نشانه های ویروس کرونا که ممکن است دیرتر بهبود پیدا کنند، کمک کنند؟


نزدیک به 10 درصد افرادی که به کووید-19 مبتلا می شوند نشانه های طولانی مدتی را مثل مشکل در نفس کشیدن، لخته خون، سردرد، تهوع، درد ماهیچه ای و خستگی تجربه می کنند که هفته ها یا ماه ها و شاید سالها بعد از مثبت شدن تست ویروس کرونا، باقی می مانند.
مربیان یوگا و یوگا تراپیست ها(متخصصینی که به مشکلات سلامت فیزیک و ذهنی خاص با استفاده از یوگا می پردازند) در حال کار کردن با این بیماران کووید هستند تا به آنها کمک کنند استرس و درد را کاهش دهند؛ تحرک داشته باشند و راحت تر نفس بکشند. این روزها، علم نیز آغاز به پشتیبانی از متدهای آنها کرده است.


اواخر سال گذشته میلادی، محققین در دانشکده پزشکی لوما لیندا در کالیفرنیا، یک متا آنالیز از درمان های توان بخشی موثر ریه انجام دادند و تشخیص دادند که تمرین های تنفسی که دیافراگم را قوی می کنند(مثل تنفس اوجایی یا تنفس سه مرحله ای یوگی) و کشش ها(آساناها یا حرکات آرامی که با نفس انجام می شود) برای بهبودی بسیار مهم هستند. تحقیقات آنها که در مجله Physical Medicine & Rehabilitation چاپ شده، یک سری تمرینات تنفسی را نسبت به شدت نشانه ها توصیه می کند که همه آنها طراحی شدند تا ماهیچه های تنفسی را که ممکن است از کرونا آسیب دیده باشند دوباره بازسازی کنند.


بررسی دیگری از درمانهای بعد کرونا، که در مجله BMJ و در تابستان 2020 چاپ شده، تکنیک های کنترل تنفس مشابه تنفس اوجایی و تمرینات پرانایاما را توصیه می کنند که شامل حبس نفس است تا به سرفه و تنگی نفس مزمن کمک کند.

 

چگونه کووید-19 در دراز مدت به بدن آسیب می رساند؟
دکتر اینگرید یانگ، پزشک و یوگا تراپییستی که از زمان شروع پاندمی با بیماران کووید کار کرده است، توضیح می دهد که کرونا مثل یک بیماری التهابی عمل می کند: باعث آغاز یک پاسخ از طرف سیستم ایمنی می شود که سلولهای سالم را می کشد. این التهاب با استرس بدتر می شود. بسیاری از نشانه های کووید، در حقیقت نتیجه التهاب خارج از کنترل است؛ مخصوصا در ریه ها، مغز، و رگ های خونی، جایی که ویروس از طریق ACE2 enzyme receptors می چسبد.
خانم یانگ که نویسنده Adaptive Yoga است، می گوید"ما می دانیم که یوگا به صورت کلی التهاب را کاهش می دهد". وی تمرینات آسانا و پرانایاما را اهرمی می داند تا هم به استرس و التهاب به طور عمومی اشاره کند و هم به افراد آموزش دهد تا بعد از کرونا راحت تر نفس بکشند.
برای بیماران کووید این طبیعی است که از سندروم دیسترس حاد تنفسی (acute respiratory distress syndrome) یا ARDS رنج ببرند (در این سندروم، مایع در کیسک‌های هوایی کوچک و انعطاف‌پذیر ریه‌ها (آلوئولی) جمع می‌شود. مایع مزبور مانع از پر شدن ریه‌ها با میزان کافی هوا می‌گردد که این بدان معنی است که میزان اکسیژن دریافتی در جریان خون کاهش پیدا می‌کند. این وضعیت مانع از دسترسی دستگاه‌های بدن به اکسیژن مورد نیاز برای ارائهٔ عملکرد کامل خود می‌گردد.).این سندروم باعث سخت شدن تنفس می شود و بدن برای اکسیژن مورد نیازش بایستی تقلا کند. یانگ توضیح می دهد که ریه های بیماران ARDS الاستین را از دست می دهد و سفت و سخت می شود. خانم دکتر یانگ می گوید" یوگا الاستین را بر نمی گرداند ولی با کمک یوگا، می توانید به افراد آموزش دهید که چگونه شرایط جدید را بپذیرند و بهتر نفس بکشند. او تمرینات تنفسی و وضعیت هایی را آموزش می دهد که کمک می کنند با قرار دادن فشار کافی روی ریه ها، ریه ها باز شوند. بنا بر نظر یانگ "هر برنامه ای که به مردم کمک کند تا احساس کنند برای خودشان کاری انجام می دهند و روی اوضاع کنترل دارند، سودمند است."

 

منبع: وب سایت یوگا ژورنال
9 فوریه 2021
نویسنده :"TASHA EICHENSEHER"
ترجمه: " نُوید عطرچین"