خواب خوب

خواب خوب

پاسخ آیورودا برای خواب خوب چیست...

 

هر چند شما نمی بینید ولی هزاران فرآیند در بدن شما در هر دقیقه روی می دهند که همه آنها با ساعت های بیولوژیکی، زمان بندی و تنظیم شده اند. علم پزشکی هنوز نمی داند که چگونه این ریتم های طبیعی به این درستی با هم هماهنگ هستند؛ اما اینکه خواب به طور قطع، سرآمد همه ریتمهای طبیعی است، موضوعی شناخته شده است. حتی یک شب خواب غیرخوب روی بالانس هورمون ها، هضم و جذب، میزان استرس و خلق و خوی تاثیر گذار است.

 

8 یا 9 ساعت خواب خوب نیازی طبیعی است ولی زندگی مدرن اغلب بزرگسالان برخلاف این نیاز طبیعی است. بیشتر مردم خود را با خواب کوتاهتر تطبیق داده اند یا با این باور که می توانند از اثرات کمبود خواب در بروند، دچار بی خوابی یا خواب منقطع هستند. اما اگر به دانشمان که از آیورودا آمده، رجوع کنیم، تصور بهتری پیدا می کنیم که چگونه خواب غیر خوب را ببینیم و چگونه به خواب عالی برگردیم؛ هیچ کسی هم نباید به کمتر از این راضی باشد!

 

دوشای واتا، یکی از سه دوشا، خارج شدن از تعادل و بازگشت به آن را هدایت می کند. واتا سریع تغییر می کند؛ به کوچکترین تغییر و اختلالی در روتین روزانه پاسخ می دهد و اگر خارج از تعادل باشد، باعث خستگی، کم تحملی، بیحالی، حساسیت به کمترین تنش ها و کاهش وضوح فکری می شود که همه این ها را به عنوان علائم محرومیت از خواب و خواب بد می شناسیم.


وقتی شما از دوشای واتا به خوبی مراقبت می کنید، ساده ترین و موثرترین راه را انتخاب می کنید که به خوابی عالی برگردید، مانند خوابی که کودکان و خردسالان بدون هیچ تلاشی از آن لذت می برند.


ابتدا، با چک لیستی شروع می کنیم که ببینید کجاها در زندگی روزمره ممکن است واتا را از بالانس خارج کرده باشید.
واتا دچار بی نظمی میشود، وقتی شما:
- خیلی خسته می شوید.
- شرایط و موقعیت هایی که در آنها راحت نیستید را به خودتان تحمیل می کنید.
- احساس ناراحتی، افسردگی یا اضطراب می کنید.
- درد یا کوفتگی را تجربه می کنید؛ حتی درد کم.
- شب قبل کم خوابیده اید.
- بدنتان را در معرض سموم قرار می دهید: مواد مخدر، الکل، تنباکو.
- در زندگی احساس استرس و فشار می کنید.
- ساعت های طولانی را بدون صرف غذا می گذرانید.
- اجازه می دهید تا خیلی دچار کم آبی شوید
- در معرض سر و صدای زیادی قرار می گیرید.


به فاکتورهایی که واتا را از تعادل خارج می کنند، نگاه کنید و از خودتان بپرسید که کدام یک از عواملی که در لیست بالا در خود شناسایی کرده اید، مزمن شده اند(بیشتر از یکی دو ماه ماندگار شده اند) و کدام یک از عوامل موقتی هستند. عوامل مزمن، از بین علائم عدم تعادل واتا، بدترین آنها را ایجاد می کنند که شامل خواب بد است.


بنابراین، عوامل مزمن، چرخ هایی هستند که جیرجیر می کنند و به روغن نیاز دارند؛ یا به زبان آیورودا، شرایطی را ایجاد می کنند که به طور پیوسته واتای شما را از برگشتن به وضعیت تعادل باز می دارند. همه دوشاها به طور طبیعی به تعادل برمی گردند به شرطی که شما از سر راهشان کنار بروید!


هدف دوشای واتا این است که شادی، سرحالی، نشاط، سرزندگی، خلاقیت و انگیزه را به زندگی شما بیاورد. این عملکرد نرمال آن است، بنابراین شما حتی بدون اینکه در آیورودا عمیق تر جلو بروید، به طور غریزی می دانید که آیا زندگی تان این عناصر مهم را داراست یا خیر.


عوامل مزمنی که بر زندگی بسیاری از مردم غلبه کرده، از لحاظ پزشکی، بار بیش از حد روی سیستم عصبی غیر ارادی شناخته می شود؛ که به زبان ساده عبارتست از اینکه فرد خود را در معرض تعداد زیادی عوامل کوچک قرار دهد که واتا را از تعادل خارج می کنند. در این صورت فرآیندهای متفاوتی که توسط سیستم عصبی کنترل می شوند، مثل ضربان قلب، تنفس، فشار خون، تعادل هورمونی و ریتم های طبیعی گوناگون، به صورت مداوم تحت استرس قرار می گیرند. سطح چنین استرسی، پایین است و شاید هیچ نشانه پزشکی ای ایجاد نکند؛ اما در طول زمان، باعث آسیبی می شود که زندگی روزانه را دچار اختلال می کند.


بنابراین کلید این است که به دلایلی نگاه کنید که واتا را به طور مداوم در زندگی شما نامتعادل می کنند، تا بتوانید با معکوس کردن این بار اضافی روی سیستم عصبی غیرارادی، به تعادل برگردید. بهترین خواب موقعی حاصل می شود که شما واتا را به وضعیت طبیعی متعادلش برگردانید.

 

روتینی برای احیای مجدد واتا
- روتین روزانه منظمی را تنظیم کنید و به آن پایبند باشید.
- آگاهانه و در فاصله های منظم غذا بخورید و هیچ وعده غذایی را جا نیندازید.
- بعد از ساعات کاری، برنامه ریزی داشته باشید تا به اندازه کافی ریلکس کنید.
- روش هایی پیدا کنید تا هر روز شادی را تجربه کنید.
- تا جایی که می توانید در طبیعت بروید، یک پیاده روی عصرگاهی ریلکس کننده، شروع خوبی است.
- در طول روز سعی کنید در هر ساعت یک کششی به بدن بدهید یا کمی حرکت کنید.
- چند بار در روز، 5 یا 10 دقیقه هیچ کاری نکنید.
- مدیتیشن و یوگا را تمرین کنید.
- محیط کار و منزل خود را تا جایی که می توانید آرام و ساکت نگه دارید.
- تغذیه خود را کامل و سلامت نگه دارید و تا حد امکان غذاهای ارگانیک میل کنید.
- در طول روز به اندازه کافی آب بنوشید.
- به درد های کوچک در بدن توجه کنید. خودتان را تا سرحد کوفتگی شدید ماهیچه ها پیش نبرید.

 

وقتی دید خوبی از واتا در تعال و در عدم تعادل داشته باشید، می توانید به خواب نه به عنوان یک موضوع خاص، بلکه به عنوان یکی از جنبه های واتا نگاه کنید که همه زندگی شما را تحت تاثیر قرار می دهد. سیستم عصبی انسان کلید همه سیستم های دیگر در بدن است؛ همینطور کلید وضعیت آگاهی شما. دلایل گسترده ای وجود دارد که زندگی تان را خلاق و شاد کنید، در حالیکه در جامعه مدرن، افراد به شرایط غیر نرمال عادت می کنند که این سازگاری، کم کم عملکرد فوق العاده سیستم عصبی را دستخوش اختلال می کند.


دیدگاه مناسب، دیدگاه " نه گفتن" است. اگر می خواهید خلاقیت و لذت را تجربه کنید، به شرایط روزانه یا عاداتی که نرمال نیستند، "نه بگویید". رضایت دادن به خواب بد، هیچ وقت تنها یک انتخاب مستقل نیست. این رضایت دادن، به دیدگاه شما از اینکه چه کسی هستید و زندگی تان بایستی چگونه باشد، مرتبط است. با در ذهن نگه داشتن این موضوع، آیورودا می تواند به شما نشان دهد که چگونه واتا (دوشای غالب) را به نقشش در تامین خلاقیت و شادی برگردانید. این هدفی است که برای همه افراد، ارزش دنبال کردن را دارد:)

 

نویسنده: دکتر چوپرا
ترجمه:  نُوید عطرچین

 

 

بیشتر بخوانیم:

 

رابطه دوشاها و فصول