برای خودتان اهداف درستی تعیین کنید

سال جدید

با خودتان قول و قرارهای درستی بگذارید...

 

آیا شما هم در شروع سال، تصمیمی جدید می گیرید و به خودتان قولی می دهید؟

این را بدانید که بیشتر از نصف این قول و قرارها به سرانجام نمی رسند؛ اما امسال، این موضوع می تواند در مورد شما صدق نکند. در مطلب زیر قصد داریم به شما کمک کنیم تا برای بهبود زندگی تان تصمیمات درست و قول و قرارهای مناسب را شناسایی کنید، نقشه ای بریزید که چگونه به آن ها برسید و به گروه اندک افرادی بپیوندید که با موفقیت به اهدافشان می رسند.


تصمیم مناسب را انتخاب کنید.
اگر شما هدفی را انتحاب کنید که قابل انجام و معنی دار باشد، احتمال موفقیت شما بالاتر است. بر اساس موسسه مدیریت زمان فرانکلین کووی، یک سوم تصمیمات و قول هایی که در شروع سال به خود می دهیم، حتی تا پایان ژانویه(اولین ماه سال میلادی) دوام نمی آورند.
خیلی از این تصمیمات با شکست مواجه می شوند چرا که تصمیمات درستی نیستند. 

 

یک تصمیم به یکی از سه دلیل اصلی زیر می تواند اشتباه باشد:
• تصمیم برای تغییری است که شخص دیگری یا جامعه به شما می گوید که تغییر دهید.
• خیلی مبهم است.
• شما برنامه واقع بینانه ای برای دستیابی به هدفتان ندارید.


اهداف شما باید هوشمندانه باشند و SMART! کلمه SMART با معنی لغوی هوشمندانه ،مخففی است که مجله مدیریت در سال 1981 معرفی کرد و بیانگر Specific (خاص)، Measurable(قابل اندازه گیری)، Achievable(دست یافتنی)، Relevant(مربوط) و Time-bound(مقید به زمان) است. SMART بودن، ممکن است که برای مدیریت کاربردی باشد اما می تواند در تعیین تصمیمات و قول و قرارهای ما نیز کمک کننده باشد.


-خاص بودن: تصمیمات شما باید کاملا روشن باشند. کاترین ال میلک من استادیار دانشگاه پنسیلوانیا می گوید" این خیلی مهم است که هدف محکمی برای خود تعیین کنید تا اینکه خیلی مبهم بگویید من می خواهم لاغر شوم. شما باید یک هدف داشته باشید: چقدر می خواهید وزنتان کم شود و این کاهش وزن در چه بازه زمانی مد نظرتان است؟ اگر بگویید در دوماه آینده می خواهم 5 پوند(تقریبا 2 ونیم کیلو) وزن کم کنم، موثرتر است.


- قابل اندازه گیری بودن: اگر هدف شما لاغری یا تصمیماتی مثل خوش فرم شدن بدن باشد، این ممکن است به نظر واضح بیاید، اما در تصمیمات دیگر نیز مهم است. جفری گاردر روانشناس و استاد کالج پزشکی استئوپتی تورو می گوید اگر برای مثال شما می خواهید جویدن ناخن را متوقف کنید، از ناخن های خود هر از گاهی عکس بگیرید تا بتوانید پیشرفت خود را بسنجید که ناخن های شما چه میزان رشد کرده اند. مستقل از اینکه شما چه تصمیمی دارید، ثبت کردن پیشرفت در یک دفترچه یا روی موبایل یا اپ هایی که مخصوص کمک به کنترل های رفتاری هستند، فرِآیند رسیدن به اهداف را تقویت می کنند.


- دست یافتنی بودن: این به این معنی نیست که شما نمی توانید اهداف بلند مدت داشته باشید. اما برداشتن قدم های بزرگ با سرعت زیاد می تواند شما را خسته کند، یا روی قسمت های دیگر زندگی شما اثر بگذارد تا جاییکه زندگی شما تحت تاثیر تصمیمتان قرار بگیرد، و هر دوی شما و دوستانتان و خانواده تان شکست بخورید. برای مثال، جمع کردن پول کافی برای بازنشستگی در 5 سال آینده، وقتی که شما 30 سال سن دارید احتمالا واقع بینانه نیست، اما پس انداز کردن ماهی 100 دلار اضافه تر واقع بینانه به نظر می آید.(اگر این برایتان ساده است، میتوانید این عدد را به ماهی 200، 300 یا 400 دلار برسانید)

 

- مرتبط بودن: آیا این هدفی است که برای شما واقعا مهم است و آیا به دلایل مناسب این تصمیم را گرفته اید؟ دکتر مایکل بنت روانپزشک و نویسنده دو کتاب کمک به خود می گوید اگر شما از سر دوست نداشتن خود یا پشیمانی یا علاقه شدید در لحظه، این تصمیم را گرفته اید معمولا دیری نمی پاید که آن را زیر پا بگذارید. اما اگر شما فرآیندی را ساخته اید که در آن حسابی درباره آنچه برایتان خوب است فکر کرده اید، شما ساختار زندگی تان را عوض می کنید، افرادی را به زندگی تان جذب می کنید که به شما در تقویت تصمیمتان کمک می کنند، در این صورت است که شانس بسیار بالایی دارید.


- مقید به زمان بودن: مثل دست یافتنی بودن، زمان رسیدن به اهداف شما نیز باید واقع بینانه باشند. این بدین معنی است که به خودتان زمان کافی بدهید تا با تعداد زیادی اهداف کوچکتر در میان راه آن کار بزرگتر را انجام دهید. چارلز دوهیگ نویسنده کتاب " قدرت عادت" و نویسنده سابق نیویورک تایمز می گوید روی بردهای کوچک تمرکز کنید تا بتوانید به طور تدریجی پیشرفت کنید. اگر در حال ساخت یک عادت هستید، شما در حال برنامه ریزی برای دهه آینده هستید نه چند ماه آینده!


نویسنده: جن آ میلر
ترجمه: نُوید عطرچین