چگونه با انجام آسانا وزن کم کنیم؟

کاهش وزن با یوگا

با آرامش کالری بسوزانید :)

یوگا مانند ورزشهای دیگر، ورزشی پرتحرک و کالری سوز به نظر نمی رسد، اما فریب ظاهر آرام آن را نخورید چرا که تمرینات تنفسی عمیق و مکث طولانی مدت در آساناها، یوگا را در رده ورزشهای سنگین و کالری سوز قرار داده است .متخصصین و مربیان مجرب یوگا، علاوه بر افزایش کارایی عضلات و انعطاف پذیری بدن، مزیت دیگر یوگا را آرامش ذهن و روح می دانند که این موضوع یوگا را از دیگر فعالیتهای بدنی متمایز می سازد. 

 

در یک ساعت انجام تمرینات یوگا، بدن ما به طور متوسط 180تا 360 کالری میسوزاند که این رقم بسته به نوع حرکات و میزان انعطاف پذیری بدن متفاوت است."Guy Caracciolo" مربی یوگا از مرکز سلامت "Dedham"؛ وینیاسا، آشتانگا و دیگر فرمهای یوگای قدرتی(power yoga) را در رده اول یوگای کالری سوز قرار میدهد. "Nanci Muriello" رییس مرکز”big apple power yoga" با "Guy" هم عقیده است که 90 دقیقه از یک جلسه یوگای قدرتی همراه با تکنیکهای تنفسی علاوه بر کالری سوزی و بالا بردن استقامت و قدرت عضلات، به دفع سموم بدن و افزایش کارایی لنف می انجامد.

 

اما مسئله مهمی که در تمام سبکهای یوگا به صورت مشترک به آن پرداخته میشود، این است که یوگا آگاهی درونی شما را افزایش می دهد. گاهی اوقات ذهن به دلیل مشغوليت بسیار و عدم توجه به صدای بدن، پیغام "من سیرم" را نادیده می گیرد؛ به این دلیل است که بعد از احساس سنگینی از غذای مصرفی، این سوال را از خود میپرسیم که "چرا بیشتر از نیاز بدنم غذا میخورم؟". برخی مواقع تشخیص بین احساس گرسنگی واقعی و نیاز به غذا خوردن برای فرونشاندن احساس غم و حمایت طلبی، کاری بس دشوار می نماید.


یوگا شما را با بدنتان آشتی میدهد. شاید به همین دلیل است که اکثر افرادی که به صورت مرتب یوگا میکنند از حجم چربی کمتری برخوردار هستند و معمولا انتخابهای سالمتری را برای وعده های غذایی خود برمی گزینند.

 

تمرینات ملایم و نشاط آور یوگا برای افراد مبتدی بهترین روش برای شروع شناخته میشود. یوگای طراحی شده با سرعت مناسب، برای افرادی که شناخت کامل از یوگا ندارند، نقش بسزایی در فهم حرکات و ایجاد هماهنگی بین ذهن و بدن دارد. "Nicole Persley" مربی یوگا و تعلیم دهنده آرامش درون، بر این عقیده است که منفعت انجام حرکات یوگا خیلی بیشتر از کالری سوزی آنها است . وی میگوید آساناها با تحریک غدد درون ریز و افزایش کارایی سیستم لنفاوی، متابولیسم را بالا می برند. وی معتقد است که آساناها تمریناتی جوان کننده هستند که انسان را شاداب میسازند. نتیجه تحقیقات مرکز "Seattle Fred Hutchinson Cancer" نشان داده که افراد چاق با میانگین سن 45تا55 سال که به صورت مرتب در ده سال تمرینات یوگا را انجام داده اند؛ به طور تقریبی پنج پوند از وزنشان کاسته شده که این در مقایسه با افراد هم سن و هم وزنشان که در مدت ده سال چهارده پوند افزایش وزن داشته اند، رقمی امیدوار کننده است.

 

"Persley" برخی از آساناهای کمک کننده به کاهش وزن را به صورت زیر مثال میزند :
ایستادن روی شانه ها(shoulder stand)و حرکت ماهی (fish pose): این دو آسانا بر تیرویید اثر گذاشته و به افزایش متابولیسم بدن کمک میکنند.
پیچ ستون فقرات، حرکت کبرا(Cobra Pose)و کودک(Child pose) که به ماساژ احشاء درون شکم و تسهیل کارکرد دستگاه گوارش می انجامند.
سگ سرپایین(Downward-facing dog)و سگ سر بالا (Upward-facing dog): با انجام صحیح این دو آسانا جریان خون به سمت لگن و پشت رانها بیشتر شده که این از بروز سلولیت و چاقی این نواحی جلوگیری میکند.

 

بطور کلی یوگا باعث آرامش در سیستم اعصاب بدن میشود که این سیستم نقش مستقیمی بر روی گوارش، ترتیب تنفس و ترشح هورمونها دارد. بعد از یک روز معمول با استرس کاری، بدن شروع به ترشح هورمون های high-octane میکند و تنفسمان سطحی میشود که این به بالا رفتن استرس ،کاهش کارایی ذهن و خواب نامرتب شبانه منجر میشود. یوگا با تحریک سیستم پاراسمپاتیک، بدن را آرام آرام به وضعیت طبیعی خود باز میگرداند, هورمونها به همان نسبت ترشحات طبیعی خود را از سر گرفته دستگاه گوارش بطرز کارایی عمل میکند و تنفسها آرام و عمیق می شوند. این موارد همگی برای کاهش وزن ضروری و لازم هستند.

 

کلام آخر
حتماً برای یادگیری صحیح انجام حرکات یوگا مربی مجربی را انتخاب کنید. اگر بیماری خاصی دارید، قبل از شروع تمرینات با پزشک خود مشورت کنید و همیشه در حین تمرینات به صدای بدن خود گوش دهید. وقتی تنها هدف از انجام یوگا از میان برداشتن چربی های اضافی باشد؛ آنوقت صحیح یوگا کردن، جای خود را به حرکات شتاب زده خواهد داد که این صدمات جبران ناپذیری را برای بدنمان بدنبال خواهد داشت...

 

مترجم: هلاله حق
منبع:
http://life.gaiam.com