هشت آسانا موثر بر گوارش

یوگا و گوارش 

 

 

 

 

 

 

 یوگا و گوارش ...

 

خوردن غذای چرب و یا حجم زیادی از مواد غذایی، همچنین مبتلا بودن به بیماری IBD( بیماری التهابی روده) منجر به نفخ روده و یبوست (عدم اجابت مزاج) می شود که مقصر این دسته مشکلات گوارشی میتواند هرکدام از موارد فوق باشد.

 

"Govind Das" موزیسین کرتان(Kirtan) و مالک "باکتی یوگا شالا" در سنتا مونیکا میگوید: "در اوایل بیست سالگی پزشکان تشخیص دادند که مبتلا به کولیت اولسروز هستم، بعد از ماهها  زمین گیر شدن، بستری شدن در بیمارستان و انتقال خون، پزشکان تجویزی مبنی بر استفاده مادام العمر از  دارو را به من دادند؛ اما وقتی به پیشنهاد یکی از دوستانم عمل و در کلاس یوگا شرکت کردم، فهمیدم که راه درست را انتخاب کرده ام. با انجام آساناها و با کمک آیورودا(دانش تغذیه) نزدیک به یازده سال میشود که پزشکم هیچ دارویی برای من تجویز نمیکند."

 

با کمک تنفسهای عمیق، کششهایی که اندامهای شکمی را ماساژ میدهند و حرکات پیچ که به دفع سموم از روده ها کمک میکنند، میتوان یوگا را  ورزشی درمانی دانست. یوگا نه تنها برای کسانیکه پیشگیری از بیماری و سلامت را برگزیده اند؛ بلکه برای کسانیکه از عدم اجابت مزاج رنج میبرند، ورزشی فوق العاده موثر محسوب می گردد.

 

 در ادامه هشت آسانا که بر گوارش موثرند، معرفی می گردد.


1.    حرکت گربه یا گربه-گاو (Marjariasana or Marjariasana-Bitilasana)
در حالت چهاردست و پا کف دستها در امتداد شانه ها و زانو ها را درست پایین لگن بر روی زمین میگذاریم. همراه با دم شکم را به سمت زمین برده سر، سینه و لگن را به سمت سقف میبریم و همراه با بازدم شانه ها را وسعت داده پشت را گرد کرده و نگاه را به سمت ناف معطوف میکنیم. در بازدم پاها و دستها به زمین فشار می دهند. ده مرتبه حرکت را تکرار می کنیم. تنفسهای عمیق و منظم و منقبض و منبسط شدن روده، شکم را حرکت داده و خون تازه را به سمت آن هدایت می کند.

 

2.    وضعیت سگ سر پایین (Adho Mukha Svanasana)
در حرکت گربه جای دست و پا را تنظیم کرده با زانوهای خم لگن را به سمت سقف بالا میکشیم. خم کردن زانوها کمک به وسعت دادن به ستون مهره ها میکند. سپس زانو ها را صاف می کنیم. در این حرکت با انجام دم و بازدم های شکمی ناف را به جلو و عقب هدایت میکنیم این کار باعث تحریک روده ها خواهد شد.

 

3.    وضعیت مثلث (Trikonasana)
پاها را حدوداً 2.5 تا 3 برابر عرض شانه ها باز می کنیم.  پای راست را 90 درجه به بیرون چرخانده و پای چپ را 30 درجه به سمت داخل هدایت می کنیم . دستها را در راستای شانه ها به دوطرف باز میکنیم. وزن بدن بین هردوکف پا تقسیم می شود. همچنان که پاها ثابت، محکم و کشیده هستند، آرام بالاتنه را به سمت راست می کشیم و سپس به سمت پای راست رفته دست را بر روی پا، آجر و یا بر روی زمین میگذاریم (بسته به میزان انعطاف پذیری) و دست چپ را به سمت سقف میکشیم. یک دقیقه در حرکت مانده و قبل از تکرار آن با سمت دیگر بدن، حرکت پاریورتا تریکوناسانا را انجام می دهیم.
          حرکت مثلث پیچ (Parivrtta Trikonasana)
دست چپ را به سمت زمین آورده لگن سمت چپ را به سمت لگن سمت راست هدایت کرده و هردو لگن را در یک خط نگه می داریم. همچنان که دست راست را از بدن دور میکنیم قدرت و استقامت را در پاها ایجاد میکنیم. این حرکت بر روی روده ها به طور مستقیم اثر دارد، به همین دلیل به افرادی که به بیماری التهاب روده مبتلا هستند، توصیه میشود که در انجام این آسانا احتیاط کنند.

 

4.    وضعیت توله سگ امتداد یافته (Uttana Shishosana)
مانند حرکت گربه به حالت چهار دست و پا رفته ,لگن را در جای خود نگه می داریم. با دستها به سمت جلو رفته، با حفظ کشیدگی آنها، پشت دستها را به حالت استراحت در جلو بدن می گذاریم و اجازه میدهیم تا جاذبه زمین قلب را به سمت خود بکشد. این حرکت برای کشش شکم بعد از صرف یک وعده بزرگ غذایی مناسب است.

 

5.    وضعیت پل ( Setu Bandha Sarvangasna)
 برای انجام این تمرین کف پاها را به استخوانهای نشیمنگاه نزدیک میکنیم با دم کف دستها و پاها به زمین فشار داده و لگن را به سمت سقف بالا می بریم. برای ده تنفس در حرکت مکث میکنیم و بعد به آرامی مهره ها را از بالا به پایین بر روی زمین می گذاریم.
در حالت اصلاحی برای کسانیکه رانهایشان توانایی بالا بردن لگن را ندارد میتوان از یک آجر در زیر استخوان خاجی کمک گرفت .

 

6.    وضعیت قفل ساق پا (Supta Pavanmuktasana )
از اسم این حرکت به آسانی میتوان به تاثیر آن پی برد. پاوان به معنی هوا و موکتا به معنی آزاد شدن است. با انجام این حرکت بخش بالارو روده در سمت راست و بخش فرورو روده در سمت چپ فعال می شوند. ابتدا پای راست را از زانو خم کرده ، به سمت سینه می آوریم و آن را بغل میکنیم.  با دست ها ساق پا را محکم می گیریم درحالیکه پای چپ را قوی و محکم بر روی زمین نگه داشته ایم.  این حرکت را برای دو دقیقه انجام می دهیم و بعد در سمت دیگر تکرار میکنیم.

 

7.    حرکت پیچ ستون فقرات(Supta Udarkarshanasana)
بعد از انجام آردها پاوان موکت آسانا پای راست را با زانوی خم به سمت زمین سمت چپ میبریم و با دست چپ زانوی راست را با کمی فشار بیشتر به زمین نزدیک می کنیم. دست راست در امتداد شانه سمت راست کشیده است و از زمین بلند نمی شود.  مدت زمان انجام این آسانا دلخواه است.

 

8.    وضعیت جسم بی جان (Savasana)
برای رها کردن ستون فقرات هر دوزانو را به سمت سینه آورده , بعد آرام هر دوپا را صاف بر روی زمین می گذاریم. دستها با کمی فاصله از لگن قرار میگیرند به طوری که کف دستها به سمت سقف باشند. تمام عضلات صورت و بدن را رها می کنیم.
” Jean Koerner” معتقد است با آرام گرفتن هر چه بیشتر بدن در شاواسانا، سیستم اعصاب مرکزی بدن متعادل می گردد که این به ترشح طبیعی غدد درون ریز می انجامد، همچنین تنش عصبی از بین رفته و هورمونهای آرام بخش و شادی زا در بدن ترشح می شوند. این ها خود کمکی بسیار مهم به شمار می روند.

 

مترجم: هلاله حق
منبع:
http://www.yogajournal.com