یوگانیدرا چیست؟

yoga nidra

با یوگانیدرا بیشتر آشنا شویم...

یوگانیدرا روش نیرومندی در آموزش وانهادگی هوشیارانه است. روشی منظم و سیستماتیک، که کلیه اعمال فیزیکی، روانی و هیجانی را وانهاده می کند.

 

جهان فعلی با مشکلاتی مواجه است که لزوما ناشی از فقر، گرسنگی، اعتیاد یا ترس از جنگ نیست، بلکه در نتیجه حساسیت های عصبی و تنش هایی است که در افراد جامعه بوجود آمده و استرس های شخصی را فزونی بخشیده است. تنش یک حالت ذهنی است که در برخورد با حوادث بیرونی ایجاد می شود و بر کل ساختار بدن اثر می گذارد. تنش در هر نوع و در هر شکلی که باشد از علل مختلفی نشأت می گیرد. شما در هر وضعیتی که باشید، کار یا استراحت، بیدار یا خواب، غرق در افکار، یا رها از فکر و ... بدنتان به طور مشهود یا نامشهود در حال کسب مجموع تنشی است که در لایه های وجودی شما انباشته می شود و در مواقع مقتضی با ظهور در صحنه ذهن، عدم تعادل سیستم عصبی و روانی را باعث می شود و در نتیجه آن تنش در سه سطح بدن بروز می کند: 1. عضلانی،2. عاطفی، 3. ذهنی و مغزی

 

درمان بیماری های ناشی از استرس و تنش عموما از طریق استراحت است که گاهی این امر با استفاده از داروهای خواب آور امکان پذیر می شود. ولی با وجود اینکه هدف اشخاص از استراحت، رفع خستگی است؛ آنها نمی دانند چگونه و چطور باید استراحت کنند!

 

تمرین عملی یوگا نیدرا؛ راه مفیدتر و موثرتری برای استراحت جسم و روح و احیاء آنها است تا یک خواب معمولی. یک ساعت تمرین یوگا نیدرا معادل چهار ساعت خواب به انسان آرامش می دهد. علاوه بر این، اگر شما به تمرین یوگانیدار بپردازید، چون سطوح عمیق تر ذهن را باز می کنید، می توانید طبیعت مغزتان را تغییر دهید و در نتیجه امراضی را که از نوع بیماری های روان تنی هستند، معالجه کنید.

 

حالت ذهنی خاص در یوگانیدرا، ذهن را در اوج دریافت قرار می دهد و در این مرحله است که برای شکل دادن دوباره شخصیت و هدایت زندگی در مسیرهای مثبت شرایط خاصی بوجود می آید. بررسی های دقیق نشان داده اند که تمرین منظم یوگا نیدرا باعث تنظیم فشار خون می شود، همچنین روی میزان ترشح آدرنالین تأثیر گذار است. یوگا نیدرا موجب می شود تا اندام ها و سیستم های بدن، استراحتی عمیق و کافی را بدست آورند و مکانیزم باز سازی انرژی مجددا شروع به فعالیت کند.

 

گردآورنده: الهام غفاری

 

به راستی یوگا نیدرا چه فوایدی دارد؟

 

بیشتر بخوانیم:

تراتاکا چیست؟