لرزش ماهیچه ها در ورزش

آیا لرزش ماهیچه ها حین انجام حرکات طبیعی است؟


ماهیچه های من در طی انجام دادن برخی آساناهای خاص می لرزند، آیا ماندن در اینگونه آساناها بی خطر است؟

پاسخ مثبت است ولی تا حدی. لرزیدن یا ارتعاش ماهیچه ها در هنگام انجام وضعیت های سخت یوگا، یک پاسخ فیزیولوژیک و نورولوژیک به فعالیت سخت است و نشان دهنده خستگی عضلانی می باشدکه اغلب اتفاق خوبیست! پس از وضعیتی که ماهیچه های شما را به لرزش در می آورد فرار نکنید، اما مراقب باشید تا هم ترازی بدن شما به هم نخورد( هم ترازی که معادل فارسی alignment است، به معنی بهترین وضعیت قرار گرفتن قسمت های مختلف بدن است تا استخوان ها به طرز کارایی استفاده شوند و در نتیجه ماهیچه ها تلاش کمتری برای همان نتیجه انجام دهند.). اگر هم ترازی بدن به هم بخورد، احتمال آسیب بدنی افزایش می یابد. برای اینکه حد خود را برای ماندن در این آساناها تشخیص دهید، کافیست به راهنمایی های مربی خود توجه کنید و روی نفس خود تمرکز کنید. اگر به راحتی نمی توانید دم و بازدم انجام دهید یا در حال محدود کردن یا حبس نفس خود هستید، زمان بازگشت از حرکت است، بدن می گوید که دیگر برایش کافیست و کم کم احتمال دارد تا هم ترازی بدن به هم بخورد.

 

دلیل دیگری که ممکن است عضلات در طول انجام حرکات سخت بلرزند، کم شدن آب بدن است. کم آبی بالانس الکترولیت هایی مثل سدیم و پتاسیم را به هم می زند که محرک های الکتریکی را حمل می کنند و به ماهیچه ها اجازه انقباض می دهند. نتیجه این است که ماهیچه های شما نمی توانند به طرز صحیحی کار کنند و به ارتعاش در می آیند.

 

اگر می خواهید تمرینی شدید برای زمانی بیشتر از 60 دقیقه انجام دهید، با مصرف الکترولیت ها از ارتعاش ماهیچه های خود جلوگیری کنید. کافی است حدود نیم لیتر نوشیدنی حاوی الکترولیت را 2 تا 3 ساعت قبل از تمرین میل کنید.

 

مترجم: نُوید عطرچین
منبع: 
http://www.yogajournal.com

 

بیشتر بخوانیم:

یک نوشیدنی ورزشی مفید که به راحتی در منزل قابل تهیه است ...

چگونه از عدم تعادل الکترولیت ها در بدن پیشگیری کنیم؟