حرکات پیچ چه فوایدی دارند؟

پیچ در یوگا

فواید حرکات پیچ در یوگا

به طور کلی در وضعیت های پیچ، کمربند شانه ای در جهتی مخالف با لگن حرکت می کند. پیچ های متنوعی وجود دارند که هدف آنها قسمت بالایی، میانی و پائینی تنه است و هر کدام فایده منحصر به فردی دارند. در اینجا به پنج دلیل عمده اشاره می کنیم که چرا انجام حرکات پیج یوگا ضروری است.

 

1. بهبود عملکرد دستگاه گوارش
وقتی شما در وضعیت پیچ هستید، ارگانهای گوارشی شما فشرده می شوند و تحت فشار وزن قرار می گیرند. این موضوع جریان خون را کاهش می دهد؛ با رها کردن وضعیت، خون تازه به سوی ارگانهای گوارشی سرازیر می شود و در نتیجه خون رسانی بسیار خوبی به این ارگانها انجام می شود. جریان خون تازه مساوی است با اکسیژن تازه و مواد مغذی. به طور کلی پیچیدن، جریان خون را به ارگانهای گوارشی افزایش می دهد و درنتجه توانایی کارکرد آنها افزایش می یابد.

 

2. سم زدایی
همانطور که در بالا اشاره شد، با انجام حرکات پیچ، جریان خون در ارگان های گوارشی کم شده و سپس با رها کردن وضعیت، خون تازه به ارگانهای شکمی وارد می شود. این ورود مجدد خون تازه، کمک می کند تا سلول ها از هر گونه سمی پاک شوند چراکه با افزایش جریان خون، سم زدایی سلولی افزایش می یابد. از طریق فشردگی حاصل از حرکات پیچ، ناخالصی های مانده و گاز نیز از دستگاه گوارشی پاک می شوند.

 

3. حفظ دامنه چرخش طبیعی ستون مهره
ماهیچه ها و سایر بافتهای اطراف ستون مهره به مرور زمان سفت میشوند. این موضع سبب می شود که به مرور دامنه حرکتی کاهش یابد، درد و یا ناراحتی های مختلف بوجود آید که واقعا روی کیفیت زندگی نقش دارند. تمرین کردن حرکات پیچ به شما کمک می کند تا ماهیچه های ستون مهره را متحرک نگه دارید و درنتیجه خود نیز بتوانید از تحرک کافی برخوردار باشید.

 

4. کاهش درد در ناحیه پشت
خم شدن روی کامپیوتر در طول روز، قوز کردن پشت فرمان اتومبیل، نشستن در صندلی هایی که حمایت درستی از پشت نمیکنند و ایستادن با شانه های جلوآمده، همه و همه کارهایی هستند که بیشتر ما در طول روز انجام می دهیم. و همه این عادت ها می توانند منجر به پشت درد شوند. حرکات پیچ ماهیچه های پشت را کشیده و تقویت می کند که این می تواند تسکین بسیار خوبی برای پشت دردی باشد که از زندگی روزمره بوجود آمده است.

 

5. کاهش استرس
اگر شما درگیر اضطراب و استرس هستید، حرکات پیچ، حرکات فوق العاده ای هستند. این وضعیت ها به شما کمک می کنند تا قفسه سینه، شانه ها و پشت را باز کنید که همه اینها باعث می شود تا احساس اضطراب کاهش یابد. انقباض های باقیمانده در بدن با انجام این حرکات از بین می روند که این روی وضعیت ذهنی بسیار تأثیر گذار است.

 

 

به یاد داشته باشید که اگر پیچ خود را با نفس آرام و منظم همراه کنید، اثرات مثبت فوق دو برابر می شود.

 

منبع:
سایت "doyouyoga.com"