پاره ای از فواید یوگا

یوگا و خنده

از وقتی یوگا انجام می‌دهم، آدم بهتری شده‌ام...

در سال ۲۰۱۳ تحقیقات نشان دادند که بیش از سیزده میلیون آمریکایی یوگا انجام می‌دهند و بسیاری از آن‌ها بر این باورند که یوگا سلامتی‌شان را بهبود می‌بخشد. درگذشته مخاطبان این کلاس‌ها بیش‌تر مردان بودند، اما در ۱۰۰ سال اخیر که یوگا از شرق به غرب رسیده است همه‌چیز تغییر کرده است. این رشته برای زنان بازشده و کلاس‌ها به‌صورت گروهی برگزار می‌شوند.

 

فواید فیزیکی، روانی و احساسی یوگا به‌طور گسترده‌ای در طول چند دهۀ اخیر موردپژوهش قرارگرفته است. یوگا نشان داده است که در بهبود سلامت افراد مانند وضعیت قلب(همچون بیماری‌های قلب و عروق)، دیابت نوع دوم، سرطان، آرتروز، آسم و وضعیت‌های روحی‌ای مانند افسردگی، اضطراب، استرس پس از حوادث تاثیرگذار است.

 

محققان با استفاده از روش تحلیل محتوا برای کشف این‌که چگونه تمرین یوگا ارتباطات فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد به تحلیل نظرهای نوشته‌شدۀ انجام دهندگان یوگا پرداختند.

 

در مطالعۀ انجام‌شده توسط برد هیئت ‌مدیرۀ دانشگاه مریلند بالتیمور، محققان با سازمان ملی یوگای اینگار کارکردند تا ۱۵ استودیو یوگا را شناسایی کنند و با فهرستی از ایمیل‌های ۱۸۱۶۰ نفر تلاش کردند تا از مراکز بزرگ کشور نمونه‌گیری کنند. نهایتاً ۴۳۰۰ نفر به‌صورت احتمالی از این ۱۵ استودیو انتخاب شدند تا در یک پژوهش آنلاین شرکت کنند تا از آن‌ها دربارۀ فعالیت‌های یوگای آن‌ها و تأثیرش بر سلامتی‌شان سؤال شود. از ۱۱۶۷ نفری که به لینک پژوهش پاسخ دادند، یک نمونۀ ۱۰۴۵ تایی نهایی گرفته شد. حداقل ۶۰% افراد مشکلات سخت و مزمنی در سلامتی خویش داشتند که ۲۴% از آن‌ها هم دارای افسردگی بودند. ازجمله نتایج این تحقیق چنین بود:

 

۱) یوگا به تحول شخصی منجر می‌شود
داده‌های به‌دست‌آمده حاکی از این بودند که یوگا منجر به دگرگونی فردی می‌شود. افراد بعد از انجام دادن یوگا تغییر کرده‌اند «و به آدم جدیدی تبدیل‌شده‌اند». شرکت‌کنندگان بر این باور بودند که یوگا ارتباطات آن‌ها را دگرگون کرده است. یک شرکت‌کننده گفته بود: «من با انجام دادن یوگا نگرشم را عوض کرده‌ام که این تغییر در نگرش موجب بهبود روابطم با سایرین شده است». آن‌ها ویژگی‌های روان‌شناختی مثبتی را در اثر تمرین یوگا در خود می‌دیدند همچون: درون‌بینی، آگاهی فردی، تفکر بیش‌تر، آرامش، خونسردی، خوشحالی، احترام و همدلی. شرکت‌کنندگان معتقد بودند یوگا آن‌ها را در جایگاه بهتری در روابط با دیگران قرار می‌دهد: «من بعدازاینکه یوگا انجام می‌دهم معمولاً تا چند روز می‌توانم رابطۀ بهتری با دیگران داشته باشم.»

 

۲) یوگا ارتباطات اجتماعی را افزایش می‌دهد
مطابق با دادۀ دیگر، یوگا شرایطی را فراهم می‌کند که افراد در کلاس‌ها در کنار دیگران حضورداشته باشند، یکدیگر را ببینند، باهم تعامل داشته باشند و این امر حس انزواطلبی را در افراد کاهش می‌دهد. درمجموع یوگا باعث افزایش جنبۀ «ارتباطی» می‌شود. چراکه یوگا حس ارتباطی افراد را تقویت می‌کند زیرا از افراد می‌خواهد تا با یکدیگر در تعامل باشند. بسیاری از شرکت‌کنندگان اعلام کردند دوست دارند در کلاس یوگا با خواهر، همسر، یا دوست خود شرکت کنند زیرا آن‌ها یوگا را امری «جالب» تلقی می‌کنند.

 

۳) یوگا مکانیسم‌های کنار آمدن با از دست دادن‌ها و مشکلات را فراهم می‌کند
درنهایت یوگا شرایطی را فراهم می‌کند تا افراد توان تحمل شرایط سخت را داشته باشند. بسیاری از شرکت‌کنندگان اعلام کردند که یوگا باعث شده که با مشکلاتشان در تعاملات خود بهتر کنار بیایند:«یوگا باعث شد تا من زندگی‌ام و ازدواجم را نجات بدهم.» این‌ها به این دلیل است که یوگا می‌تواند شرایط سخت را قابل‌تحمل کند. در این رابطه شرکت‌کنندگان داستان‌های دردناک بسیاری را نوشته بودند:«بعدازاینکه همسرم مرد، یوگا باعث شد من بتوانم با این مرگ کنار بیایم وزندگی را برای خودم با مفهوم و قابل‌تحمل کنم. بدون یوگا من نمی‌توانستم با شرایط جدیدم کنار بیایم.»

 

درمجموع بیش‌تر کسانی که یوگا انجام می‌دهند بر این باورند که ارتباطات بین فردی آن‌ها بهبود می‌یابد زیرا نگرش و دیدگاه آن‌ها تغییر می‌کند و آرام‌تر، مهربان‌تر، متفکرتر و آگاه‌تر می‌شوند. چنین افرادی با شرایط سخت همچون مرگ و طلاق بهتر کنار می‌آیند؛ چراکه یوگا درمانی برای جسم و روان ما فراهم می‌کند.

 

گردآورنده: شمیم شرافت
منبع: مقاله
''I Am a Nice Person When I Do Yoga!!!'': An Analysis of How Yoga Affects Relationships