روز جهانی یوگا چه روزی است؟

international yoga day iran

تاریخچه روز جهانی یوگا

در 11 دسامبر 2014، روز 21 جون توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد، به عنوان روز جهانی یوگا نامگذاری شد.

 

اعلام این روز به عنوان روز جهانی یوگا، بعد از فراخوانی توسط نخست وزیر هندوستان، نارندرا مودی(Narendra Modi) در طی سخنان وی با مجمع عمومی سازمان ملل متحد، در 27 سپتامبر 2014 صورت گرفت.

 

گوشه ای از اظهارات وی بدین شرح است:
"یوگا هدیه گرانبهایی از سنت کهن هندوستان است.یوگا در برگیرنده اتحاد ذهن و جسم، فکر و عمل، بایدها و نبایدها ، هارمونی بین انسان و طبیعت و رویکردی کامل به سلامتی وتندرستی است. یوگا فقط راجع به تمرین بدنی نیست بلکه کشف احساس یکی بودن ما با طبیعت و دنیاست. با تغییر شیوه زندگی و ایجاد آگاهی، میتواند به ما کمک کند تا با تغییرات شرایط منطبق شویم. اجازه دهید تا به سوی نامگذاری روز جهانی یوگا قدم برداریم."

 

در پیشنهاد 21 جون به عنوان روز جهانی یوگا که انقلاب تابستانی است؛ نارندرا مودی بیان داشت که این روز طولانی ترین روز سال در نیمکره شمالی است و نشانه های خاصی در بسیاری از قسمت های دنیا دارد.

 

از نقطه نظر یوگا، انقلاب تابستانی، نشاندهنده سنت داکشینایانا(Dakshinayana) است. برطبق دانش یوگایی، اولین انتقال یوگا توسط شیوا، اولین گورو، در این روز شروع شده است. داکشینایانا همچنین زمانی است که طبیعت، آنهایی که تمرینات معنوی را انجام می دهند، حمایت می کند.

 

این ابتکار بین چندین رهبر بین المللی از حمایت برخوردار شد. در ابتدا نخست وزیر نپال و بعد بیش از 177 کشور از جمله آمریکا، کانادا، چین و مصر این حرکت را پشتیبانی کردند. ایده روز جهانی یوگا بین تصویبات مشابه از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد، تاکنون بیشترین تعداد حمایت را داشته است.

 

در 11 دسامبر 2014، روز جهانی یوگا توسط 193 عضو مجمع عمومی سازمان ملل متحد به اتفاق آرا تصویب و نامگذاری شد.

 

 لازم به ذکر است که قبل از تعیین این تاریخ به عنوان روز جهانی یوگا، گروه های رسمی و غیر رسمی از معلمین یوگا و مشتاقین روزهای دیگری را به عنوان روز یوگا با دلایل گوناگون جشن می گرفتند.

 

درباره لوگوی روز جهانی یوگا:

خم شدن و روی هم قرار گرفتن هر دو دست در لوگو، سمبل یوگا و اتحاد است؛ که منعکس کننده اتحاد آگاهی فردی با آگاهی کل است، یک هارمونی کامل بین ذهن، بدن، انسان و طبیعت؛ رویکردی جامع به سلامتی و تندرستی.

 

برگ های قهوه ای سمبل عنصر زمین است، برگ های سبز سمبل طبیعت، آبی سمبل عنصر آب، نور سمبل عنصر آتش و خورشید سمبل نیرو، انرژی و الهام است.


لوگو بیانگر هارمونی و صلح برای بشریت است که اسانس و ماهیت یوگا می باشد.

 

نویسنده :نُوید عطرچین