چرا کودکان به اندازه بزرگسالان به یوگا احتیاج دارند؟

یوگا کودکان

چرا کودکان به اندازه بزرگسالان به یوگا احتیاج دارند؟

 


فرزندان ما در دنيایی پر از عجله زندگی می کنند: والدين پرمشغله، فشارهای مدرسه، درس هاى فشرده و پى در پى، بازى هاى كامپيوترى، فروشگاههای بزرگ، ورزش هاى رقابتى و ....


معمولا ما به تاثير استرس زای اين ها برروى فرزندانمان فكر نمى كنيم، اما بيشتر اوقات اين تاثيرات وجود دارند. اين سرعت و ازدحام زندگى، مى تواند روى شادى و آرامش درونى کودکان ما تاثير عميقى داشته باشد و اين تأثیر، معمولا براى بهتر شدن زندگى آنها، خوب و مفيد نیست!


وقتى كه کودکان تكنيكهايى برای سلامتی و آرامش یافتن را ياد مى گيرند، مى توانند چالشهاى زندگى پيش رويشان را با آسودگى بيشتر پيش ببرند.


يوگا در سن پایین، عزت نفس و آگاهى از بدن را با انجام فعاليت های فيزيكى غيررقابتى بالا مى برد. پرورش همكارى و حس نوع دوستى و مهربانى، به جاى مقابله و مخالفت، بزرگترين هديه اى است كه با يوگا به بچه ها بخشيده مى شود.


کودکان از انجام يوگا سود بسیاری مى برند. از لحاظ فيزيكى، یوگا باعث افزايش انعطاف، قدرت، هماهنگى و آگاهى از بدن می شود. علاوه بر این، تمرکز آنها، احساس آرامش و رهایی را بهبود می بخشد. با انجام يوگا، کودکان بازی می کنند، ورزش می کنند و با درون خودشان عمیق تر مرتبط می شوند که این باعث ایجاد رابطه ای صمیمانه با دنیای بیرون كه آنها را احاطه كرده، می شود. یوگا آن نور درونی فوق العاده را که همه کودکان دارا هستند، به منصه ظهور می رساند.


يوگى های هزاران سال پيش که آساناها را به وجود آوردند، نزدیک به طبیعت زندگی می کردند و از حیوانات و گیاهان الهام می گرفتند؛ از نیش عقرب، وقار قو، استواری درخت و ... . وقتى كه كودكان، حرکات و صدای طبیعت را تقلید می کنند، می توانند کیفیت های موجودی دیگر را از درون به دست بیاورند؛ مثلا وقتی حرکت شير(simhasana) را انجام می دهند، نه تنها قدرت و رفتار شیر را تجربه می کنند، بلکه قدرت درونی خود را نیز حس می کنند: اینکه چه زمانی وقت تکاپو و کی وقت عقب نشینی است. حرکات فیزیکی یوگا، معنی حقیقی یوگا را برای کودکان مشخص می کند: اتحاد، ابراز خود، احترام به خود و نقش خویش در شبکه ظریف زندگی.

 


چند فایده یوگا برای کودکان:
• يوگا باعث افزايش هماهنگى، تقويت عضلات و حفظ انعطاف پذيرى مى شود. به عنوان مثال حركت درخت، باعث ایجاد تعادل و هماهنگى در بدن کودکان مى شود.


• يوگا تمركز را بهبود مى بخشد چراکه به طور كامل عضلات و مفاصل كودك را درگير مى كند. در اين تمركز، کودک مى تواند به حال، بيشتر توجه كند و از سرگردانى ذهن وی جلوگيرى مى شود. كودك اين مهارتها را به طور کامل کسب کرده و آنها را به محيط كلاس درس منتقل مى كند.


• يوگا ذهن کودک را به آرامش تشويق مى كند، که باعث سكون ذهن و توانايى دور ريختن افكار منفى می شود. بزرگسالانى كه يوگا تمرین مى كنند، اين مزيت ها را مى توانند تاييد كنند. حال تصور كنيد چقدر مى تواند شگفت انگيز باشد كه يك كودك خردسال روش کسب اين مزيت ها را ياد بگيرد!


• بر كسى پوشيده نيست كه انجام تمرينات يوگا استرس را كاهش مى دهد اما آيا يك كودك سه ساله مى تواند استرس داشته باشد يا آن را بدست آورد؟ در كودكان نوپا و پيش دبستانى، تنش، اغلب خود را در غالب خلق و خو نشان مى دهد. براى مثال كج خلقى مى تواند يك نوع تنش محسوب شود؛ يك تمرين تنفسى به غير از مزيت هاى فيزيكى، مى تواند به آرامش كودك و گسترش این آرامش در طى روز هم كمك كند.


• يوگا به كودكان فرصت ابراز احساسات مى دهد. تصورات و خلاقيت كودكان بوسيله بازى و نقاشى در مركز توجه قرار مى گيرد. كودكان مى توانند به غير از حركات، صداى حيوانات را تقليد كنند و از اين كار لذت ببرند و خودشان را در يك محيط غير رقابتى پرورش دهند.


• كلاسهاى يوگاى كودكان پر از بازى هاى جذاب يوگايى براى تقويت بدن و ايجاد مهارتهاى اجتماعى هستند.


• بچه ها همچنين توانايى نفس كشيدن را براى تمركز و آرامش ياد مى گيرند تا پايه هاى لازم را براى سالهاى ابتدايى زندگى خود فراهم بياورند.

 

گردآورنده: الهام ویشگاهی(مربی یوگای کودک)
منبع: وب سایت Yoga journal