در مورد یین یوگا بیشتر بدانیم

یین یوگا

یین یوگا با یوگای قدرتی و همچنین با یوگای احیا کننده چه فرق هایی دارد...

 

- یین یوگا چه تفاوتی با یوگای قدرتی و سریع دارد؟
اول آنکه در یین یوگا بیشتر حرکات به صورت خوابیده یا نشسته انجام می شوند. نحوه انجام آساناها در یین یوگا passive و آرام است، و در صورت نیاز از بالش، کمربند، آجر و پتو استفاده بسیاری می شود.
دومین تفاوت این است که در یین یوگا مدت زمان توقف در آساناها بین ۳ تا ۵ دقیقه است، درحالیکه در کلاسهای یوگای عادی مدت زمان توقف در آساناها تقریبا بین ۳ تا ۵ نفس است. با صرف زمان بیشتر در آساناها بدن کشش و در عین حال استراحت بیشتری را تجربه می کند.
و اما سومین تفاوت؛ در کلاسهای یوگای قدرتی (مثل وینیاسا فلو یا آشتانگا یوگا) بدن را به بالا کشیدن و حرکت بر خلاف جاذبه زمین تمرین می دهیم، اما در کلاس یین یوگا به جاذبه زمین اجازه می دهیم تا تمام سنگینی بدن را به سمت خود بکشد و درنتیجه همراه با کشش، رهایی را نیز تجربه می کنیم.

 

- یین یوگا چه فوایدی دارد؟
مهمترین فایده یین یوگا آن است که در آن با کشش های عمیق، طولانی مدت و آرام؛ خستگی عضلات را گرفته و با کشش بافتهای همبند، به افزایش توانایی حرکتی بدن کمک خواهیم کرد. علاوه بر این، یین یوگا تمرینی عالی برای صبر و لذت بردن از حضور در لحظه است، روی جریان انرژی در بدن تأثیر مثبت دارد و به افزایش انعطاف عضلات در اطراف مفاصل کمک می کند. بعد از مدت کوتاهی تمرین یین یوگا، سبکی و نرمی در عضلات و مفاصل بدن خصوصا در ناحیه لگن به خوبی احساس می شود.

 

- آیا همه می توانند در کلاس یین یوگا شرکت کنند؟
پاسخ مثبت است؛ خصوصا افرادی که در طول روز بسیار فعال هستند از یین یوگا فایده بسیار می برند، همینطور کسانی که تا به حال یوگا نکرده اند و افرادی که معمولا کمر درد (خصوصا در ناحیه گودی کمر) دارند.

 

- یین یوگا و یوگای احیا کننده (restorative) چه شباهت ها و چه تفاوت هایی باهم دارند؟
شباهت ها:
• در هر دو، آساناها با سرعت آهسته انجام می شوند.
• هردو ضمن آرام نمودن سیستم عصبی به عمیق تر شدن نگاه درونی کمک نموده و با کمک تمرکز بر روی نفس، آرامش ذهن را ممکن می سازند.
• هردوی این سبک ها بسیار ملایم بوده و برای تمامی سطوح، از کسانی که هیچ تجربه ای ندارند تا کسانی که یوگای قدرتی انجام می دهند (به منظورrecover شدن بدن) مناسب هستند.

تفاوت ها:
• در حالیکه restorative yoga با هدف احیای دوباره بدن یا کمتر نمودن فشار در قسمت خاصی از بدن انجام می شود، یین یوگا با کشش عمیق تر بافتهای همبند، تغییرات عمیق تری را در بدن موجب می شود.
• در یین یوگا با مکث ۳تا ۵ دقیقه ای در آسانا های غیر فعال (passive) برخلاف آساناهای (yang) فعال ، و با آرام نگهداشتن ذهن در وضعیت هایی که شاید خیلی راحت نباشند چالش صبر و آرامش را تمرین می کنیم. در حالیکه در یوگای احیا کننده (restorative)، وضعیت ها راحت تر هستند.

 

- چرا هر دو نوع تمرین یوگا عالی هستند؟
یکی از بهترین فواید این دو نحوه تمرین یوگا آموزش گوش کردن و حس کردن صدای بدن است. به جای حرکت بدن از یک آسانا به آسانای دیگر به همراه تنفس، یین یوگا و یوگای احیا کننده آگاهی عمیق درونی و مشاهده نفس را می آموزند.

 

"سخن آخر"
با آغوش باز و بدون قضاوت، به کلاسهای مختلف یوگا بروید، شاید این تجربه همانی باشد که همیشه در جستجوی آن بوده اید.

 

گردآورنده: هلاله حق
منابع:
وب سایت های doyouyoga.com و
Verywellfit.com