چگونه مانترا مدیتیشن انجام دهیم؟

meditation

مانترا مدیتیشن


استفاده از مانتراها در مدیتیشن به طور خاصی آرام بخش است. در حقیقت، مطالعات علمی نشان داده اند که مانترا مدیتیشن، می تواند کمک کند تا هجوم افکار در ذهن کم شوند و سیستم عصبی آرام شود. این شیوه مدیتیشن می تواند کمک کند تا حواس پرتی کم شود، توجه و تمرکز بیشتر شود و وضعیت ذهنی و خلقی بهتر شود. همچنین، تمرین این شیوه مدیتیشن بسیار ساده است


شما می توانید این شیوه مدیتیشن را روزانه بین 5 تا 20 دقیقه یا حتی بیشتر(اگر دلتان می خواهد یا نیاز دارید) انجام دهید. توصیه ما این است که در گام 1 و 2 هر کدام یکی دو دقیقه توقف کنید. در گام 3، سه یا چهار دقیقه باقی بمانید و در گام 4 بین 5 تا 15 دقیقه.


"یک راهنمای گام به گام مانترا مدیتیشن"


گام اول: یک لغت، جمله، دعا، قطعه ای از یک شعر مورد علاقه خود را برای مدیتیشن انتخاب کنید. در حالت ایده آل، یک مانترا تنها از چند کلمه یا سیلاب تشکیل شده، در نتیجه می توانید به راحتی و بدون آنکه در جملات طولانی گم شوید، آن را تکرار کنید. چیزی انتخاب کنید که حستان را خوب کند،  شما را تشویق کند و قلبتان را پر کند. از لغاتی که افکار را برمی انگیزانند یا ذهنتان را مشغول می کنند، پرهیز کنید.


گام دوم: به طریقه راحتی روی صندلی یا روی زمین بنشینید، وضعیت بدن خود را با کمک یک پتو یا یک کوسن بهتر کنید. وضعیتی را انتخاب کنید که با انحناهای طبیعی ستون مهره سازگار باشد و در عین حال ریلکس باشد تا بتوانید تقریبا بی حرکت باقی بمانید.چشمانتان را ببندید و چند نفس آرام و عمیق بکشید یا برای چندین دقیقه یک تمرین تنفسی انجام دهید، سپس نفستان را به طور کامل رها کنید.


گام سوم: مانترای خود را آرام و پیوسته تکرار کنید، روی صدای آن به طور کامل تمرکز کنید. مانترا را همصدا با ریتم طبیعی نفستان تکرار کنید.مانترا را یا با دم و بازدم تکرار کنید یا آن را دو قسمت کنید، یک قسمت را با دم و قسمت دیگر را با بازدم تکرار کنید.


گام چهارم:بعد از حدودا 10 بار تکرار، مانترا را آرام تکرار کنید به طوری که فقط لبهایتان حرکت کند(این به شما کمک می کند که یک سرعت ثابت داشته باشید). بعد از 10 تکرار دیگر، مانترا را درونی تکرار کنید بدون آنکه لب هایتان حرکت کند.


گام پنجم: وقتی فکری در سرتان آمد، به سادگی به مانترا برگردید، بدانید که این یک قسمت طبیعی از این فرآیند است. آگاهی تان را دوباره و دوباره برگردانید، صدای درونی را به کاملترین حالتی که می توانید تجربه کنید.


گام ششم: تا هر زمانی که برای مدیتیشنتان زمان گذاشته اید، باقی بمانید. با چند نفس عمیق از مدیتیشن برگردید و بعد آرام بنشینید تا ببینید چه حسی دارید. ممکن است احساس کنید که آرامش دارید یا ممکن است پر از افکار و احساسات قدیمی از ناخودآگاهتان شوید که شاید خوشایند نباشند.


مستقل از عکس العمل لحظه ای تان، با این فکر که تمرین مداوم فواید زیادی دارد، خوشحال باشید.این تمرین شما را قادر می سازد تا لحظه حال را بیشتر تجربه کنید و به جای اینکه عکس العمل هایی از روی عادت نشان بدهید، انتخاب های آگاهانه کنید

 

"سوامی راماناندا"