وضعیت آخر

وضعیت آخر

ما می توانیم تغییر کنیم ...

در سال های اخیر گزارش های زیادی درباره نارضایتی و بی طاقتی مردم از وضع روانپزشکی در همه جا بوده است- از مدت درمان که انگار تا ابدیت طول می کشد، از مخارج زیاد، از نتایج نامعلوم، و از آن همه واژه های مبهم و اسرارآمیز. برای بسیاری از مردم درست مثل این است که یک آدم کور در یک اتاق تاریک دنبال یک گربه سیاه بگردد که اصلا آنجا نیست!

این نارضایتی و بی طاقتی نه تنها از طرف مردم بلکه از طرف روانپزشکان نیز ابراز شده است. این کتاب حاصل جستجویی است در جهت یافتن جواب برای مردمی که همیشه سئوال می کنند و می خواهند واقعا بدانند که مغز و فکر آدمی چگونه کار می کند و چرا ما فلان کار را می کنیم و بهمان کار را نمی کنیم.

وضعیت آخر شامل همه پژوهشها و جستجوهای سی ساله طبابت و در برگیرنده همه مشاهدات و تحقیقات نویسنده (دکتر تامس آ. هریس) است که با روش "تحلیل رفتار متقابل" درباره مسائل شخصی و اجتماعی سخن می گوید.

تحلیل رفتار متقابل واقع بینانه است زیرا بیمار را با این واقعیت مواجه می سازد که صرفنظر از هر آنچه در گذشته اتفاق افتاده او خودش مسئول آنچه در آینده اتفاق می افتد خواهد بود. علاوه بر این، اشخاص را قادر به تغییر می سازد تا بتوانند در خود یک نوع کنترل شخصی و جهت یابی شخصی ایجاد کنند، و همچنین به این واقعیت دست یابند که همواره آزادی حق انتخاب دارند.