یوگای خنده

یوگای خنده تمرینی شامل خنده های طولانی و عمیق است، و بر پایه این نظریه می باشد که خندیدن عمدی، دارای همان فواید روانی و فیزیولوژیکی خندیدن ناگهانی است. یوگای خنده به طور گروهی انجام می شود و در ابتدا نوعی تمرین است؛ اما وقتی افراد به یکدیگر نگاه می کنند، خنده مسری و واقعی می شود.


یوگای خنده توسط دکتر مادان کاتاریا در سال 1995 در یک پارک در بمبئی با حضور 5 نفر آغاز شد که دو نفراز آنها دکتر کاتاریا و همسر وی بودند؛ و در حال حاضر بیشتر از 16 هزار کلاب یوگای خنده در بیشتر از 72 کشور دنیا وجود دارد.

 

dr. Kataria

مادان کاتاریا (متولد  1955)


مفهوم یوگای خنده این است که هر کسی می تواند بدون جک و کمدی بخندد؛ و دلیلی که به آن "یوگای" خنده گفته می شود این است که در آن از تکنیک های تنفسی یوگا استفاده می شود که باعث اکسیژن رسانی بیشتر به بدن و افزایش سطح انرژی می شود.


کلاس یوگای خنده با تکنیک های گرم کردن ساده آغاز می شود که شامل کشش، دست زدن، ارتباط چشمی و حرکات بدن است و در آن از تمرینات تنفسی کمک گرفته می شود تا ریه ها برای خندیدن آماده شوند.


مهم ترین دلیل علمی در اثبات فواید یوگای خنده این است که اگر ادای انجام کاری را در بیاوریم، به خود آن کار نیز خواهیم رسید. پروفسور ویلیام جیمز در سال 1884 نشان داد که ادا درآوردن یک حس با کمک بدن، می تواند تأثیر این حس را در مغز ما بیشتر کند.

 

به طور کلی دو مدل خنده وجود دارد؛ اول، خنده ای که از مغز می آید؛ همان خنده ای که با جک و کمدی ایجاد می شود. در این نوع خنده، ذهن ماست که تصمیم می گیرد به چه چیزی بخندیم و به چه نخندیم و با افزایش سن قدرت ما برای این نوع خندیدن کاهش می یابد. نوع دوم خندیدن، خندیدن کودکانه است. کودکان با ذهنشان نمی خندند، با بدنشان می خندند. آنها تمام مدتی که بازی می کنند، می خندند. با توجه به ارتباط بین ذهن و بدن، وقتی با کمک بدن می خندیم، ذهن نیز آن را متوجه می شود.


حال سوالی که پیش می آید؛ این است که چرا باید الکی بخندیم؟ و چرا با دیدن کمدی نخندیم؟
دلیل اول این است که خنده در زندگی واقعی، فقط برای چند ثانیه است که برای تغییرات فیزیولوژیکی، زمانی کافی نیست. برای اینکه خنده برای سلامتی مفید باشد، باید حداقل 5 تا 10 دقیقه بخندیم. از آنجا که در یوگای خنده، به صورت یک تمرین و بطور طولانی می خندیم، از فواید آن بهره مند می شویم.
و اما دلیل دوم؛ برای اینکه خنده مفید باشد باید خنده به صورت عمیق از دیافراگم و با صدای بلند باشد ولی در زندگی معمولی این گونه نمی خندیم. در یوگای خنده محیطی امن فراهم است که شما می توانید هر قدر دوست داشتید و با صدای بلند بخندید.
دلیل سوم این است که در این زندگی مدرن پرتنش، دلایل و بهانه های زیادی برای خندیدن وجود ندارد، درنتیجه باید خنده خود را از دلایل بیرونی مستقل کنیم و این توانایی را در خود افزایش دهیم که بدون دلیل بیرونی بخندیم.

 

5 فایده یوگای خنده:
• تغییر مود شما تنها در عرض چند دقیقه با کمک ترشح هورمون های خاصی مثل ایندورفین
• کاهش تأثیرات مخرب استرس و تقویت سیستم ایمنی
• تخلیه هوای مانده ته ریه ها
• دریافت اکسیژن بیشتر و در نتیجه افزایش وضوح و بازدهی ذهنی
• بهبود در ایجاد روابط
• ایجاد نگرش مثبت به زندگی

 

گردآورنده: نُوید عطرچین
برگرفته از سخنرانی های دکتر کاتاریا